Papież Franciszek wrócił do Watykanu po pięciodniowych rekolekcjach
Od początku swego pontyfikatu Franciszek wyjeżdża na rekolekcje z Watykanu zgodnie ze zwyczajem jezuitów, by czas ten spędzić poza miejscem zamieszkania i posługi.
Szczególną intencją tego dnia jest pokój w Sudanie Południowym, Kongu i w Syrii - powiedział Franciszek na zakończenie rekolekcji w domu kościelnym w Ariccii. Papież podziękował prowadzącemu rekolekcje księdzu Jose Tolentino de Mendonca z Portugalii.
Oto pełny tekst podziękowania papieża Franciszka dla kaznodziei rekolekcyjnego:
Dziękuję, Ojcze, za to, że mówiłeś nam o Kościele, za to, że pozwoliłeś nam odczuć Kościół, tę małą trzódkę. A także za to, że nas przestrzegłeś, abyśmy nie "pomniejszali" jej naszymi światowymi biurokratyzmami! Dziękujemy, że nam przypomniałeś, że Kościół nie jest klatką dla Ducha Świętego, że Duch również lata i działa na poza nim. A poprze cytaty i przez to, co nam powiedziałeś, ukazałeś nam jak działa w niewierzących, w "poganach", w ludziach innych wyznań religijnych: jest powszechny, to Duch Boży, który jest dla wszystkich. Także dzisiaj są "Korneliusze", "setnicy", "strażnicy więzienia Piotra", którzy przeżywają poszukiwania wewnętrzne, a także potrafią odróżnić, gdy jest coś, co wzywa. Dziękuję za to wezwanie do otwarcia się bez lęku, bez surowości, aby być łagodnymi w Duchu, a nie zmumifikowanymi w naszych strukturach, które nas zamykają. Dziękuję, ojcze. I módl się nadal za nas. Jak powiedziała matka przełożona do sióstr: "Jesteśmy ludźmi!, wszyscy grzesznikami. Dziękuję, ojcze. I niech cię Pan błogosławi.
Do Watykanu papież powrócił z kardynałami autokarem.
Nawiązaniem do dnia postu i modlitw są słowa papieża zamieszczone na jego profilu na Twitterze:
W Watykanie zapowiedziano, że w sobotę papież przyjmie na audiencji ofiary prześladowań: chrześcijankę z Nigerii, która przez dwa lata była więziona przez islamską organizację terrorystyczną Boko Haram, a także męża Asi Bibi, skazanej na karę śmierci za bluźnierstwo chrześcijanki, przebywającej od 9 lat w więzieniu w Pakistanie.
W sobotnie popołudnie wezmą oni udział w ceremonii podświetlenia Koloseum na symbolizujący krew czerwony kolor w hołdzie dla prześladowanych chrześcijan.
Skomentuj artykuł