Papież: ludzkość nie jest zdolna myśleć według planów służących pokojowi

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
KAI / tk

- Chrześcijanie powinni budować mosty i przezwyciężać wzorce wojenne, które panują w świecie – powiedział Franciszek do Krajowej Rady Katolickiej ds. Duszpasterstwa hiszpańskojęzycznego w Stanach Zjednoczonych, która spotyka się w tych dniach w Waszyngtonie pod hasłem: „Prorocze głosy – bycie mostami w nowej epoce”.

Franciszek zwrócił uwagę, że żyjemy obecnie w absurdalnym czasie, w którym nie wychodząc jeszcze z pandemii, dotykającej boleśnie całą ludzkość, znaleźliśmy się w samym środku cierpienia i tragedii wojny. Każda wojna, również ta rozgrywająca się czasami w milczeniu, w naszych rodzinach i wspólnotach, rodzi się z niesprawiedliwości.

- Smutne jest to, że ludzkość nie jest zdolna myśleć według planów i wzorów służących pokojowi. Wszyscy operujemy schematami wojennymi. Jest to kainizm egzystencjalny. Braterstwo wszystkich stanowi zadanie dla wszystkich! Szkoda, że nie realizuje się w projektach, które zmieniają życie rodzin, wspólnot, ludów, narodów i świata – powiedział papież.

- Zapraszam was do refleksji nad potrzebą bycia chrześcijanami, którzy przekształcają struktury i potrafią budować mosty we wszystkich sektorach społeczeństwa, oświecając myśli tak, aby prowadziły do działań, które mogą przynieść pokój i jedność na wszystkich poziomach, począwszy od naszych rodzin i wspólnot. Ja potrzebuję pokoju, ty potrzebujesz pokoju, świat potrzebuje pokoju, oddychanie pokojem jest zdrowe. Potrzebujemy konkretnych znaków pokoju. Chrześcijanie powinni dawać przykład – podkreślił Franciszek.

DEON.PL POLECA

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: ludzkość nie jest zdolna myśleć według planów służących pokojowi
Komentarze (2)
DS
Dariusz Sandecki
28 kwietnia 2022, 07:22
A jak ludzie nie pasują do utopii, tym gorzej dla nich ? a powinno być „tym gorzej dla utopii”…
ML
~Marek Leszczyński
27 kwietnia 2022, 22:19
Franciszek jest papieżem 22 wieku, niestety wciąż dominije myślenie oparte o rywalizację, dominację, wyzysk..., panuje kultura agresji i przemocy. Franciszek wyszedł poza swoją epokę, współcześni go nie zrozumieli...niestety.