Papież: módlmy się o dar przebaczenia

(fot. Grzegorz Gałązka)
KAI / psd

Do modlitwy o dar przebaczenia dla "tych którzy nam wyrządzają krzywdę, zaszkodzili nam" zachęcił Ojciec Święty uczestników dzisiejszej audiencji generalnej. W swojej katechezie papież rozważył trzy słowa Pana Jezusa na krzyżu, przekazane przez św. Łukasza Ewangelistę (Łk 23, 33-46).

Benedykt XVI przypomniał, że pierwsza modlitwa, którą Jezus kieruje do Ojca to wstawiennictwo: prosi o przebaczenie dla swoich oprawców - "Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią" (Łk (23,33 - 34). W ten sposób wypełnia On osobiście to, czego nauczał w Kazaniu na Górze. Postawą tej prośby jest niewiedza krzyżujących Go. Chrystus uznaje tę niewiedzę za podstawę prośby o przebaczenie. Uważa je za bramę, która może nas otworzyć na nawrócenie się - zauważył Ojciec Święty.

Drugie słowo Jezusa to odpowiedź na modlitwę jednego z dwóch łotrów ukrzyżowanych wraz z Nim. Dobry łotr wsłuchuje się w swój głos sumienia, nawraca się i prosi Go: "Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa" (w. 42). "Odpowiedź Pana na tę modlitwę znaczenie wykracza poza prośbę: «Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju» (w. 43)... Poprzez tę odpowiedź Jezus daje mocną nadzieję, że dobroć Boga może nas dotknąć nawet w ostatniej chwili życia, a szczera modlitwa, nawet po niewłaściwym życiu, napotyka na otwarte ramiona Dobrego Ojca, oczekującego na powrót syna" - powiedział papież.

Trzecie i ostatnie słowo modlitwy Jezusa było krzykiem całkowitego zawierzenia Bogu: "Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego" (Łk, 23,46). "Krzyż przeżywa On w pełni w miłości, w owej synowskiej relacji z Bogiem, ożywiającej Jego modlitwę" - zauważył Benedykt XVI. Zaznaczył, że "Jezus, który prosi Ojca, aby przebaczył tym, którzy Go krzyżują zachęca nas do trudnego aktu modlitwy także za tych, którzy nam wyrządzają krzywdę, zaszkodzili nam, abyśmy potrafili zawsze przebaczać, żeby Boże światło mogło oświecić ich serce; zachęca nas więc, aby żyć w naszej modlitwie tą samą postawą miłosierdzia i miłości, jakie Bóg ma wobec nas: «odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom» mówimy codziennie w «Ojcze nasz». Równocześnie Jezus, który w chwili śmierci powierza się całkowicie w ręce Boga Ojca przekazuje nam pewność, że niezależnie od tego, jak ciężkie byłyby próby, jak trudne problemy, czy ciężkie cierpienia, nigdy nie wypadniemy z rąk Boga, z tych rąk, które nas stworzyły, wspierają nas i towarzyszą nam na drodze naszego życia, ponieważ kieruje nimi miłość nieskończona i wierna" - powiedział papież.

DEON.PL POLECA

Benedykt XVI pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków powiedział: "Witam polskich pielgrzymów. Słowa konającego Jezusa są dla nas lekcją modlitwy inspirowanej duchem przebaczenia. Powtarzając codziennie: "odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom", pamiętajmy, że darowanie krzywd jest aktem miłości, która jednoczy nas z miłosiernym i przebaczającym Bogiem, wyzwala z nienawiści i goi wszelkie rany. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!"

Wśród pielgrzymów z Polski byli m.in.: przedstawiciele władz państwowych i samorządowych Małopolski oraz Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach, którzy przybyli do Watykanu w związku z poświęceniem przez Benedykta XVI reprodukcji Drzwi Świętych Bazyliki św. Piotra przeznaczonych dla muzeum w Wadowicach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: módlmy się o dar przebaczenia
Komentarze (1)
.
...
15 lutego 2012, 14:56
Czy takie "drzwi" mogą pomóc w wierze i miłowaniu, a tym bardziej w przebaczaniu?