Papież nadzieją wykorzystywanych rolników

Papież nadzieją wykorzystywanych rolników
(fot. EPA/JAY LABRA )
KAI / slo

Robotnicy rolni z Hacienda Luisita, wielkiej plantacji trzciny cukrowej na północy Filipin, upatrują w papieżu Franciszku wsparcie dla ich spraw.

Franciszek wyraźnie podkreślił "tęsknotę do społeczeństwa, w którym będzie panowała prawdziwa sprawiedliwość, solidarność i pokój, czego i my również pragniemy - powiedziała 17 stycznia w Manili Florida Sibayan, rzeczniczka stowarzyszenia rolników Hacienda w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA.

Słowa papieża w Manili, o "skandalicznych nierównościach społecznych odnoszą się zarówno do " tysięcy robotników rolnych, którym odmawia się prawa do ziemi oraz sprawiedliwości" , jak i do wielkich właścicieli plantacji - uważa Sibayan. Hacienda Luisita w znacznej części należy do rodziny prezydenta Benigno Aquino oraz krewnych jego matki, byłej prezydent Cory Aquino (1933-2009).

Licząca 6 400 hektarów posiadłość jest największą plantacją trzciny cukrowej na Filipinach, a zarazem symbolem źle zaplanowanej reformy rolnej. Na przestrzeni minionych dziesięcioleci często dochodziło do "omijania" przepisów prawnych mówiących o przydziale ziemi biednym chłopom. Orzeczenie Sądu Najwyższego Filipin z 2012 roku dotyczące reorganizacji stanu posiadania ziemi dotychczas nie zostało wprowadzone w życie.

W 2004 roku w Hacienda Luisita doszło do krwawych zamieszek, gdy policja siłą tłumiła strajk robotników rolnych. Zginęło wówczas 12 chłopów, a setki zostało rannych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież nadzieją wykorzystywanych rolników
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.