Papież o polskiej determinacji i walce o wiarę

Papież o polskiej determinacji i walce o wiarę
(fot. Grzegorz Gałązka)
PAP / pz

Benedykt XVI powiedział w niedzielę w Watykanie, że Polska ma za sobą długą historię odważnych walk i "dała dowód wiekiej determinacji ożywianej przez wiarę". Okazją do tych rozważań był udział Polaków w przygotowaniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Zwracając się do wiernych przed południową modlitwą Anioł Pański, papież przypomniał, że w tym roku materiały do trwającego właśnie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowała grupa ekumeniczna z Polski.

- W istocie Polska zaznała długiej historii odważnych walk z rozlicznymi przeciwnościami i wielokrotnie dała dowód wielkiej determinacji ożywianej przez wiarę - powiedział papież.

Zdaniem Benedykta XVI hasło tegorocznego Tygodnia: "Przemienieni przez zwycięstwo Jezusa Chrystusa" ma szczególny wydźwięk w przypadku Polski. - W ciągu wieków polscy chrześcijanie spontanicznie odczuwali duchowy wymiar swego pragnienia wolności i zrozumieli, że prawdziwe zwycięstwo osiągnąć można jedynie wtedy, gdy towarzyszy mu głęboka wewnętrzna przemiana - zauważył.

DEON.PL POLECA


Po polsku Benedykt XVI zwrócił się w modlitwie z prośbą o "dar jedności chrześcijan". - Ufni w Bożą pomoc, zanosimy tę modlitwę w pokorze ducha, otwarci na dialog, współpracę i pojednanie - dodał.

- Niech nasze serca przemieni łaska zmartwychwstałego Chrystusa, który modli się za nas, swój Kościół, abyśmy byli jedno. Waszym ekumenicznym inicjatywom z serca błogosławię - powiedział papież, zwracając się do Polaków.

Po włosku Benedykt XVI mówił też o powitaniu w ostatnich dniach Nowego Roku księżycowego przez wiele krajów Dalekiego Wschodu. - W sytuacji obecnego światowego kryzysu ekonomiczno-społecznego życzę wszystkim tym narodom, aby nowy rok był wyraźnie naznaczony przez sprawiedliwość i pokój, aby przyniósł pociechę tym, którzy cierpią, i by zwłaszcza młodzi ludzie, z ich entuzjazmem i ideowym zapałem, mogli zaoferować światu nową nadzieję - powiedział papież.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież o polskiej determinacji i walce o wiarę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.