Papież o sytuacji na Bliskim Wschodzie

Papież o sytuacji na Bliskim Wschodzie
Benedykt XVI z prezydentem Libanu Michelem Sleimanem
Radio Watykańskie / drr

Papież przyjął na audiencji prywatnej libańskiego kardynała Nasrallaha Pierre’a Sfeira. Sędziwy patriarcha Kościoła maronickiego ma już 90 lat. Jak sam nieraz mówił, dawno już zgłaszał Papieżowi gotowość złożenia rezygnacji z urzędu celem umożliwienia wyboru następcy, ale jak na razie nie była ona przyjęta.

Maronici stanowią najliczniejszą wspólnotę chrześcijańską Libanu, a ich duchowy zwierzchnik ma znaczenie zarówno dla wszystkich tamtejszych wyznawców Chrystusa, jak i dla całego Libanu.

O sytuacji w tym kraju i w ogóle na Bliskim Wschodzie Benedykt XVI rozmawiał też wczoraj z prezydentem Libanu Michelem Sleimanem. Obie libańskie osobistości przyjęte w dwóch kolejnych dniach na audiencjach prywatnych spotkały się z Papieżem w Watykanie już wcześniej. Okazją było poświęcenie w 23 lutego figury patrona Kościoła maronickiego. Monumentalna figura św. Marona została umieszczona w niszy bazyliki watykańskiej.

Problematyka bliskowschodnia w ostatnich dniach często powraca na papieskich audiencjach. Poruszono ją także, gdy Ojciec Święty przyjął przedwczoraj prezydenta autonomicznego rządu kurdyjskiego w północnym Iraku.

Masud Barzani udzielił 24 lutego informacji na ten temat podczas panelu zorganizowanego w Rzymie przez Instytut Relacji między Włochami a Krajami Afryki, Ameryki Łacińskiej oraz Bliskiego i Dalekiego Wschodu (IPALMO). Powiedział, że rozmawiał z Papieżem o sytuacji w Kurdystanie, Iraku i na całym Bliskim Wschodzie, ale przede wszystkim o chrześcijanach. Jak informuje Rząd Regionalny Kurdystanu, jego prezydent przedstawił wyzwania, przed jakimi stoją tam wyznawcy Chrystusa i swoje wysiłki celem ich ochrony przed doznawaną w Iraku przemocą. Przekazał dokumentację dotyczącą chrześcijan stale mieszkających w Kurdystanie i tych, którzy przenieśli się tam ostatnio, szukając bezpiecznego schronienia. Benedykt XVI wyraził mu wdzięczność za poparcie dla społeczności chrześcijańskiej i uznanie dla jego wysiłków na rzecz międzyreligijnego współistnienia w Iraku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież o sytuacji na Bliskim Wschodzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.