Papież o znaczeniu św. Tomasza z Akwinu

KAI / psd

Benedykt XVI podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie pozdrowił i pobłogosławił polskich kleryków. W sposób szczególny obecnych w auli Pawła VI diakonów z krakowskiego Seminarium Duchownego. Papież kontynuował cykl katechez poświęconych dziełu i myśli św. Tomasza z Akwinu.

Papież pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków powiedział: „Serdecznie witam polskich pielgrzymów. W sposób szczególny zwracam się do diakonów z krakowskiego Seminarium Duchownego. Za waszym pośrednictwem przesyłam moje pozdrowienie i błogosławieństwo wszystkim klerykom w Polsce. Bądźcie wdzięczni Bogu za dar powołania, pielęgnujcie je i przykładnym życiem dodawajcie odwagi innym, których Pan wzywa, aby nie wahali się odpowiadać: „Oto ja, poślij mnie” (Iz 6, 8). Niech Bóg błogosławi wszystkim tu obecnym!

Mówiąc o monumentalnym, choć niedokończonym dziele, "Summa Theologiae" Ojciec Święty zauważył, że stanowi ono próbę zbadania tajemnic wiary, podchodząc do nich z jasnością i głębią. Splatają się w nim pytania i odpowiedzi, które zachowują swą aktualność także w naszych czasach. Podkreślił, iż św. Tomasz zawsze łączył wysiłek ludzkiego umysłu z oświeceniem przez modlitwę i „światło pochodzące z Wysoka”. Papież zauważył, że nauczanie Akwinaty odpowiada niemal w pełni strukturze Katechizmu Kościoła Katolickiego i także dziś może stanowić wzór przepowiadania, aby „w katechezie i w przepowiadaniu, w czasach takich jak nasze - odnowionego zaangażowania na rzecz ewangelizacji, nie przegapić tych podstawowych kwestii. Papież wymienił w tym kontekście zagadnienie modlitwy i Tomaszowy wykład „Ojcze nasz” oraz „Zdrowaś Maryja”, życia zgodnego z objawieniem biblijnym, prawem miłości Boga i bliźniego oraz dziesięciorgiem przykazań.

Benedykt XVI zauważył, że św. Tomasz daje bardzo wyczerpującą odpowiedź tym którzy twierdzą, że wiara jest głupstwem, ponieważ każe wierzyć w coś, co nie jest sprawdzalne zmysłowo. Akwinata przypomina, że jest to wątpliwość bezpodstawna, gdyż ludzka inteligencja jest ograniczona i nie może wszystkiego wiedzieć. „Tylko w przypadku gdybyśmy mogli doskonale poznać wszystkie rzeczy widzialne i niewidzialne, byłoby autentyczną głupotą, gdyby akceptować prawdy na mocy czystej wiary” - zaznaczył papież. Zachęcił zarazem, aby na drodze poznania tajemnic wiary zaufać doświadczeniu innych osób. Zwrócił uwagę na świadectwo Apostołów. Ojciec Święty przypomniał, że byli oni nieliczni, prości i ubodzy, załamani z powodu ukrzyżowania swego Pana, a jednak wielu ludzi mądrych, szlachetnych i bogatych w krótkim czasie nawróciło się słuchając ich przepowiadania” – zauważył papież.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież o znaczeniu św. Tomasza z Akwinu
Komentarze (11)
L
leszek
24 czerwca 2010, 12:21
Poniewaz na tym portalu prawda nie jest lubiana, wszelka dyskusja nie ma sensu. Pozostaje jedynie droga emailowa. Adres na moim blogu. Albo <a href="mailto:tade-k53@gazeta.pl">tade-k53@gazeta.pl</a> To Ty ~pseudokatoliku nie lubisz prawdy, i w swojej zatwardziałości serca ją odrzucasz szerząc swoje kłamstwa. Uciekasz od prawdy jak diabeł od święconej wody, i obłudnie mówisz że dyskusja tutaj nie ma sensu, ale swoje kłamstwa ciągle tu wciskasz. apage satanas!
K
katolik
24 czerwca 2010, 10:46
Poniewaz na tym portalu prawda nie jest lubiana, wszelka dyskusja nie ma sensu. Pozostaje jedynie droga emailowa. Adres na moim blogu. Albo <a href="mailto:tade-k53@gazeta.pl">tade-k53@gazeta.pl</a>
RK
Robert Kożuchowski
24 czerwca 2010, 10:07
Fakty są, a nie, ze się wydają. Ale ty drogi "@katoliku" nie umiesz zdefiniować prawdy, to i kłamstwa rozróżnić nie umiesz, bo niby z jakiej racji? Dla ciebie nawet nie-byt może być bytem, przez co już o zasadzie wyłączonego środka mówić nie ma sensu. Reasumując "Suma Teologiczna" jet ci obca, to skąd możesz wiedzieć, czego się naucza w seminariach? Ale twoja świadomość wyprzedza rzeczywistość, no to KANTUJESZ na tym portalu przez cały czas. Zmieniłeś jak i KANT sens podstawowego słowa, słowa "katolik". Ty jest anty-katolikiem, co widać po owocach twego pisania. Sekta niszczy racjonalne myślenie, czego ty jesteś przykładem. Ale lepiej byś modlił się i milczał, bo za to, co piszesz zostaniesz rozliczony. Wniosek- Modlić się za ciebie nam potrzeba.
K
katolik
24 czerwca 2010, 09:43
@ robert.kozuchowski Tak Ci sie wydaje.
RK
Robert Kożuchowski
24 czerwca 2010, 09:22
Katoliku, podstawą Szkoły Lubelskiej Filozofii jest filozofia św. Tomasza, jest to podstawa całej filozofii realistycznej, katolickiej. Kłamiesz i tyle. Ale sprawdźmy, czy ty znasz definicję prawdy w sensie filozoficznym według Arystotelesa, czy możesz podać, definicję prawdy?
K
katolik
24 czerwca 2010, 08:52
@ leszek Znam to, co nauczają fałszywi nauczyciele.
L
leszek
24 czerwca 2010, 08:00
Wielka szkoda, że filozofia św. Tomasza nie jest juz podstawą nauczania w seminariach jak polecał św. Pius X. Wielka szkoda. A kto Ci coś takiego powiedział?
K
katolik
24 czerwca 2010, 07:12
Wielka szkoda, że filozofia św. Tomasza nie jest juz podstawą nauczania w seminariach jak polecał św. Pius X. Wielka szkoda.
RK
Robert Kożuchowski
24 czerwca 2010, 06:25
Każdy byt ludzki pomyślany przez Boga jest przez Niego chciany, z tej racji łaska jest dla wszystkich ludzi. Gdyby było inaczej, Bóg by wartościował negatywnie, czyli w sposób niesprawiedliwy stwarzane byty. A to jest nie możliwe. Bóg nie zmusza człowieka do współpracy z łaską, gdyż to byłby zamach na Jego  na Jego darwolnej woli, czyli na Samego Siebie, co też jest niemożliwe. To jedynie człowiek, może odrzucić łaskę, którą ma darmo. "Suma teologiczna" Akwinaty jest genialna, a sam św. Tomasz największym filozofem w dziejach ludzkości. Może tylko o. Krąpiec mu dorównuje. Reszta panów pseudo-filozofów od Kartezjuszapocząwszy, to jeden wielki KANT.
L
leszek
23 czerwca 2010, 22:02
Zawsze twierdzę, że trudno jest wierzyć, gdy człowiek poprzez doświadczenie swoje nie otrzyma łaski wiary A ja twierdzę, że łaska nie jest żadną łachą na zasadzie: temu dam, a temu nie. I że Pan Bóg jako kochający Ojciec WSZYSTKIM daje swoją łaskę. Tyle że nie wszyscy chcą ją przyjmować
A
anna
23 czerwca 2010, 16:44
Zawsze twierdzę, że trudno jest wierzyć, gdy człowiek poprzez doświadczenie swoje nie otrzyma łaski wiary