Papież odwiedzi miejsca kultu Matki Bożej

Radio Watykańskie

Za miesiąc Ojciec Święty odwiedzi dwa miejsca kultu Matki Bożej, znajdujące się na Monte Mario, jednym z najwyższych wzniesień Rzymu. Watykańskie biuro prasowe informuje, że 24 czerwca poświęci on ustawioną tam na nowo odrestaurowaną figurę Matki Bożej, którą podczas burzy w październiku zeszłego roku przewrócił silny wiatr. Znajduje się ona na terenie należącym do księży orionistów, którzy zgodnie z tradycją zapoczątkowaną przez ich założyciela, św. Alojzego Orione, organizują w tym czasie na całym świecie „Święto Papieża”.

Następnie Benedykt XVI odwiedzi wspólnotę klauzurowych dominikanek w klasztorze Matki Bożej Różańcowej. Przechowują tam one jedną z najstarszych ikon maryjnych Wiecznego Miasta. Hagiosoritissa, przypisywana przez legendę autorstwu św. Łukasza Ewangelisty, w rzeczywistości pochodzi z VII wieku.

Górującą nad Rzymem 9-metrową figurę Matki Bożej ze złoconego brązu, na piedestale wysokości 19 m, ustawiono na Monte Mario w 1953 r. Wykonał ją żyd Arrigo Minerbi, podczas wojny ukrywany przez orionistów razem z rodziną i innymi prześladowanymi. Rysy Maryi wzorował na obliczu Chrystusa znanym z Całunu Turyńskiego, uważając, że Syn musiał być podobny do Matki. Swym dziełem pragnął odwdzięczyć się orionistom za uratowanie życia. Równocześnie chodziło o wotum wdzięczności Najświętszej Pannie za ocalenie Wiecznego Miasta przed zniszczeniami wojennymi.

Ustawienie ponad pół wieku temu maryjnej figury na jednym z najwyższych rzymskich wzgórz spotkało się z entuzjazmem licznych rzymian, ale też z protestami masonerii, która uważała to za konkurencję dla pomnika Garibaldiego na Janikulum. Żydowski artysta, zmarły w 1961 r., był też autorem wielu innych rzeźb o chrześcijańskiej tematyce religijnej. Po ubiegłorocznej burzy, która obaliła figurę, Papież w liście do generała orionistów życzył jej jak najszybszej odbudowy ze względu na znaczenie, jakie ma ona dla pobożności mieszkańców miasta.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież odwiedzi miejsca kultu Matki Bożej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.