Papież pobłogosławi ołtarz dla Kazachstanu
Benedykt XVI pobłogosławi 10 października ołtarz adoracji "Gwiazda Kazachstanu", który zostanie przekazany do sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje w Kazachstanie. Projekt realizowany przez radomskie Stowarzyszenie Communita Regina della Pace obejmuje powstanie 12 ośrodków wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu na całym świecie w intencji pokoju.
Pierwszy ołtarz adoracji "Tryptyk Jerozolimski" znajduje się od trzech lat w IV stacji Via Dolorosa w Jerozolimie.
Jak wyjaśnia prezes stowarzyszenia Piotr Ciołkiewicz, apostolstwo adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju wpisuje się w realizację nauczania bł. Jana Pawła II. - Zapraszamy do włączenia się w łańcuch modlitwy w intencjach pokoju, ofiarowywanie modlitwy różańcowej, przyjmowanie Komunii Świętej, czy podejmowanie dzieł pokutnych. Wspólnie z adorującymi w Jerozolimie, wypraszajmy dar pokoju dla naszych serc i całego świata - zachęcił Ciołkiewicz.
Istotą działań stowarzyszenia, które powstało w 2008 r. jest apostolstwo modlitewnej adoracji Eucharystycznego Chrystusa oraz wspieranie wszelkich inicjatyw podejmowanych na rzecz budowania pokoju i pojednania między ludźmi. Doświadczenie skutków wojny w byłej Jugosławii oraz braku porozumienia pomiędzy różnymi narodami, religiami i wyznaniami w wielu częściach świata, w tym również w Jerozolimie, skłoniło członków założycieli stowarzyszenia do podjęcia działań szerzących ideę modlitwy o pokój. - Jest to także nasza odpowiedź na apel Ojca Świętego Benedykta XVI wyrażony 1 stycznia 2007 r. w Orędziu na Światowy Dzień Pokoju - powiedział prezes Stowarzyszenia Communita Regina della Pace.
Ołtarz to pentaptyk, ukazujący plastyczną refleksję biblijną dotyczącą Miłosierdzia Bożego. Dlatego też w centrum zamykanego ołtarza, na planie jerozolimskiego Grobu Pańskiego, umieszczone zostały relikwie bł. Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny. To drugi po "Tryptyku Jerozolimskim" z planowanych dwunastu gwiazd - ołtarzy adoracji Najświętszego Sakramentu, przed którymi ma płynąć modlitwa w intencji pokoju. Kolejny, trzeci powstanie w Kibeho w Rwandzie. Jest to zarówno miejsce jedynych uznanych w Afryce objawień maryjnych jak i okrutnych rzezi w czasie ludobójstwa. Ołtarz "Gwiazda Kazachstanu" ma 7,5 metra szerokości i 2,5 metra wysokości i jest ołtarzem pięcioskrzydłowym. Oba ołtarze zostały zrealizowane w pracowni Drapikowski Studio z Gdańska.
Ołtarz "Gwiazda Kazachstanu", który przebywa obecnie na Jasnej Górze, trafi do Oziornoje. To mała wioska na północy Kazachstanu licząca około 600 mieszkańców. Większość z nich to Polacy deportowani z Ukrainy w 1936 r. Od 1999 r. w Oziornoje przeprowadzane są spotkania młodzieży, tzw. Święto Młodzieży katolickiej z całego Kazachstanu. 9 sierpnia 1992 r., podczas podróży do Kazachstanu, prymas Polski kard. Józef Glemp poświęcił ściany wznoszonego kościoła. 27 czerwca 1993 r. bp Jan Paweł Lenga dokonał jego konsekracji.
25 października 1994 r. ogłoszono Matkę Bożą Królową Pokoju główną patronką Kazachstanu i Centralnej Azji, a rok później, 25 czerwca 1995 r., w uroczystość Matki Bożej Królowej Pokoju, powierzono Kazachstan Jej opiece. Akt ten potwierdził Jan Paweł II podczas swej pielgrzymki w 2001 r., zawierzając Kazachstan i Azję Centralną Królowej Pokoju. 25 marca 1996 r. wprowadzono w Oziornoje codzienną adorację Najświętszego Sakramentu.
Skomentuj artykuł