Papież poświęcił reprodukcję Drzwi Świętych

Zobacz galerię
Papież poświęcił reprodukcję Drzwi Świętych
KAI / drr

- Serdecznie pozdrawiam kardynałów Stanisława Dziwisza i Stanisław Ryłkę oraz wszystkie inne delegacje, przybyłe, aby przedstawić mi reprodukcję Drzwi Świętych bazyliki św. Piotra, które zostaną umieszczone w Muzeum bł. Jana Pawła II w Wadowicach - powiedział po włosku Ojciec Święty.

Dyrektor papieskiego muzeum w Wadowicach ks. Paweł Danek podkreśla, że realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez zaangażowania wielu osób. - Chciałbym serdecznie podziękować osobom, bez których nie udała by się realizacja tego przedsięwzięcia, przede wszystkim Jego Eminencjom Kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi i Kardynałowi Angelo Comastriemu - proboszczowi watykańskiej Bazyliki Św. Piotra, a także Panu Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządowi Województwa Małopolskiego, którzy solidarnie ponoszą koszty realizacji całego projektu - podkreślił kapłan.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych Małopolski. Wśród pielgrzymów z Polski byli m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych Małopolski oraz Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach, którzy przybyli do Watykanu w związku z poświęceniem przez Benedykta XVI reprodukcji Drzwi Świętych.

Z uwagi na charakter dzieła, jakim jest wspomniana replika, wykonanie ich powierzono pracowni włoskiej Domus Dei w Albano, zatrudniającej artystów z rzymskiej Szkoły Medali. Jest to jedyna tego typu replika na świecie. Wykonanie tego dzieła było możliwe dzięki specjalnemu pozwoleniu Stolicy Apostolskiej.

DEON.PL POLECA

Na rewersie repliki dla wadowickiego muzeum, która w odróżnieniu od oryginału ma tylko dwie strony, umieszczono słowa z inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II: "Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!". Wezwanie to widnieje w dziesięciu językach: włoskim, polskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim, niemieckim, łacińskim, rosyjskim i chińskim.

Każde z dwóch skrzydeł kopii Drzwi, wykonanej tradycyjną techniką rzemieślniczą w skali prawie 1:1, waży około 400 kg. W replice o wysokości około 3 metrów wiernie odwzorowano na awersie 16 kwater z płaskorzeźbami ze scenami biblijnymi. Wadowicką kopię "Porta Santa", dzięki ustawieniu jej na środku jednego z pomieszczeń, będzie można oglądać z dwóch stron.

Od 1423 r. jednym z symboli Roku Jubileuszowego jest otwarcie Drzwi Świętych. Dokonuje się to co 25 lat podczas rozpoczęcia Jubileuszu.

Obecne Drzwi Święte zainstalowano w bazylice watykańskiej w grudniu 1949. Powstały one na prośbę Piusa XII. Ich twórcą jest rzeźbiarz Vico (Ludovico) Consorti (1902-79) ze Sieny. Widnieją na nich sceny biblijne z historii zbawienia. Drzwi są dwuskrzydłowe. Dzielą się na 16 kwater ujętych w kratownicę z szerokich listew, po 8 kwater w dwóch pionowych rzędach na każdym skrzydle. U dołu zamyka tę kompozycję cokół z inskrypcjami.

Kolejność przedstawionych wydarzeń rozpoczyna się u góry i biegnie poziomo przez całą szerokość Drzwi, aż do ostatniej kwatery, gdzie upamiętniono jej otwarcie przez Piusa XII na rozpoczęcie jubileuszu roku 1950. Tematyka pozostałych kwater jest biblijna i nawiązuje do zbawczego dzieła Chrystusa.

Wielki Jubileusz Roku 2000 rozpoczął się w noc Bożego Narodzenia 1999 r. również otwarciem Drzwi Świętych w bazylice św. Piotra w Watykanie. 24 grudnia 1999 r. o godz. 23.25 bł. Jan Paweł II otworzył je, po czym modlił się przez chwilę w milczeniu na progu świątyni, a następnie ukazał wiernym księgę Ewangelii i jako pierwszy przeszedł przez otwarte Drzwi. Po raz pierwszy papieżowi towarzyszyli przedstawiciele innych Kościołów. W uroczystości uczestniczyli liczni kardynałowie, arcybiskupi i biskupi oraz przedstawiciele duchowieństwa i zakonów.

Obecnie Dom Rodzinny Jana Pawła II - budynek, w którym urodził się Karol Wojtyła, przechodzi remont. Podczas jego pierwszego etapu, który rozpoczął się 13 września 2010 r., pogłębiono piwnice, wzmocniono stropy, przygotowano budynek pod dalszą rozbudowę. Drugi etap prac ma doprowadzić do oddania gmachu w stanie surowym zamkniętym: z wszystkimi instalacjami i podniesionym dachem. Potem będzie można rozpocząć aranżację wystawy i wystrój Muzeum.

Dotychczasowa ekspozycja powiększy się czterokrotnie - do ponad tysiąca metrów kwadratowych, na czterech kondygnacjach. Znajdą się w niej elementy oryginalnego wyposażenia, osobiste rzeczy Jana Pawła II oraz rękopisy. Ekspozycja będzie opowieścią o człowieku - od jego urodzenia do śmierci. Mieszkaniu Wojtyłów przywrócony zostanie wygląd z lat 20. ub. wieku, który oddaje klimat domu rodzinnego. Zrekonstruowana będzie także elewacja kamienicy do postaci z przełomu XIX i XX wieku.

Projekt przebudowy muzeum oraz aranżację wnętrz opracowali Barbara i Jarosław Kłaputowie, współpracujący przy projektowaniu Muzeum Powstania Warszawskiego. Koszt rozbudowy Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach wynieść ma około 25 mln zł. Współfinansowania projektu podjęły się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, województwo małopolskie i gmina Wadowice.

Dom Jana Pawła II przy ul. Kościelnej 7 w Wadowicach od 1984 r. był udostępniany zwiedzającym jako prywatna instytucja. Budynek do 2006 roku należał do Yechiela Balamutha, spadkobiercy przedwojennego właściciela. Później kupił go biznesmen Ryszard Krauze, który w kwietniu 2009 przekazał go Kurii krakowskiej.

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach utworzono 12 kwietnia 2010 r., na mocy umowy między Archidiecezją Krakowską, Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządem Województwa Małopolskiego i burmistrzem Wadowic. Sygnatariusze tego dokumentu zobowiązali się do realizacji projektu przebudowy Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. 6 maja 2010 r. Muzeum zostało wpisane do rejestru instytucji kultury województwa małopolskiego i uzyskało osobowość prawną.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież poświęcił reprodukcję Drzwi Świętych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.