Papież przyjął przywódców chrześcijan Sudanu Płd.
Franciszek przyjął dziś na audiencji głównych chrześcijańskich przywódców religijnych Sudanu Południowego: abp Paulino Lukudu Loro, MCCJ, katolickiego metropolitę stolicy kraju Dżuby, arcybiskupa Kościoła Episkopalnego, ks. Daniela Deng Bul Yak, oraz moderatora Kościoła prezbiteriańskiego, ks. Petera Gai Lual Marrowa.
W watykańskim komunikacie zaznaczono, iż podczas spotkania z Ojcem Świętym w kontekście napięć, które dzielą mieszkańców i niszczą ich pokojowe współistnienie zwrócono uwagę na dobrą i owocną współpracę między Kościołami chrześcijańskimi. Chcą one przede wszystkim wnieść swój wkład na rzecz krzewienia dobra wspólnego, ochrony godności osoby, obrony bezbronnych i realizacji inicjatyw dialogu i pojednania.
W świetle trwającego w Kościele katolickim Roku Miłosierdzia podkreślono podstawowe znaczenie doświadczenia przebaczenia oraz akceptacji. Jest to uprzywilejowana droga budowania pokoju oraz rozwoju ludzkiego i społecznego. W związku z tym stwierdzono, że różne Kościoły chrześcijańskie są zaangażowane w duchu komunii i jedności w służbę na rzecz społeczeństwa, krzewiąc kulturę spotkania i dzielenia się.
Wszyscy podkreślili gotowość do podążania razem i pracowania z nową nadzieją i wzajemnym zaufaniem, będąc przekonanymi, że czerpiąc z pozytywnych wartości tkwiących w ich poszczególnych tradycjach religijnych, można ukazać sposoby skutecznej odpowiedzi na głębokie aspiracje mieszkańców Sudanu Południowego. Pragnie ona żarliwie i pilnie życia bezpiecznego i lepszej przyszłości - czytamy w komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
W istniejącym od pięciu lat jako niepodległe państwo Sudanie Południowym, obok konfliktu o terytoria roponośne Sudanem, trwa też od trzech lat krwawy konflikt wewnętrzny. Wskutek walk 2,3 mln ludzi straciło dach nad głową, zginęło co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób, a walczące oddziały dopuściły się wielu zbrodni na cywilach.
W liczącym ponad 10 mln mieszkańców kraju 60 proc. wyznaje chrześcijaństwo (katolicyzm - 40 proc. zaś 20 proc. protestantyzm - głównie: anglikanie, baptyści i zielonoświątkowcy), 33 proc. tradycyjne religie plemienne, zaś 6 proc. islam.
Skomentuj artykuł