Papież przyjął rezygnację dwóch kardynałów

Papież przyjął rezygnację dwóch kardynałów
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / slo

Papież Benedykt XVI przyjął rezygnację z rządów pasterskich złożoną w związku z ukończeniem przewidzianego prawem wieku przez metropolitę Saint Andrews i Edynburga, kard. Keitha Michaela Patricka O'Briena oraz złożoną z powodu choroby lub innej poważnej przyczyny przez ordynariusza diecezji witebskiej na Białorusi, bp. Władysława Blina.

Jednocześnie mianował administratorem apostolskim diecezji witebskiej ks. prałata Franciszka Kisiela, dotychczasowego wikariusza generalnego tej diecezji.

Kard. Keith O'Brien urodził się 17 marca 1938 roku. Prawo kanoniczne przewiduje, że z chwilą kiedy biskup diecezjalny osiągnie 75 rok życia, składa na ręce Ojca Świętego rezygnację z pełnionego urzędu. Pomimo przyjęcia przez papieża jego dymisji, kard. O'Brien będzie uczestniczył w konklawe, w którym mogą i mają obowiązek uczestniczyć purpuraci, którzy nie ukończyli 80 lat.

Bp Władysław Blin urodził się 31 maja 1954 r. w Świdwinie na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Po studiach seminaryjnych we Włocławku w tamtejszej katedrze przyjął 25 maja 1980 r. święcenia kapłańskie. Kształcił się też w KUL i ATK w Warszawie, gdzie w grudniu 1998 r. obronił pracę doktorską.

Od grudnia 1989 r. pracuje na Białorusi, od początku działając w Mohylewie. Doprowadził do odzyskania i odbudowy tamtejszej katedry Wniebowzięcia NMP, którą uroczyście rekonsekrował śp. kard. Kazimierz Świątek. Do czasu swej nominacji biskupiej 13 października 1999 roku był korespondentem KAI w Mohylewie. Sakrę biskupią przyjął 20 listopada 1999 roku z rąk śp. kard. Kazimierza Świątka. Był pierwszym biskupem utworzonej 13 października 1999 roku diecezji witebskiej. Za jego rządów pomimo zmniejszenia się liczby ludności, liczba katolików utrzymała się na tym samym poziomie. Wzrosła natomiast niemal dwukrotnie liczba kapłanów z 55 do 97.

Dzięki jego staraniom wzniesiono tam i konsekrowano kościół Pana Jezusa Miłosiernego, który od 18 czerwca 2011 roku jest katedrą diecezji witebskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież przyjął rezygnację dwóch kardynałów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.