Papież rozmawiał z byłym biskupem Augsburga

Radio Watykańskie

Benedykt XVI przyjął dzisiaj na audiencji w Watykanie emerytowanego biskupa Augsburga. W trakcie audiencji potwierdzono ostatecznie przyjęcie rezygnacji bp. Waltera Mixy z funkcji ordynariusza diecezji i biskupa polowego – głosi komunikat opublikowany po spotkaniu przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W komunikacie poinformowano, że bp Mixa na pewien czas wycofa się z życia publicznego, aby „oddać się milczeniu, skupieniu i modlitwie” i po „okresie uzdrowienia i pojednania, w porozumieniu ze swym następcą, być do dyspozycji w wypełnianiu zadań duszpasterskich”.

„Podczas spotkania hierarcha szczerze i z pokorą potwierdził swoje wyznanie, że popełnił błędy i pomyłki, które doprowadziły do utraty zaufania, co nieuchronnie doprowadziło do ustąpienia” – głosi komunikat. Bp Mixa ponownie poprosił o wybaczenie za wszystkie swoje błędy zaznaczając, aby całkowicie nie „zapominać o dobru, jakie uczynił”. „Ojciec Święty wyraził nadzieję, że prośba o wybaczenie trafi do wszystkich otwartych uszu i serc” – napisano w komunikacie.

Zaznaczono także, że po czasie często nieumiarkowanej polemiki wokół osoby biskupa papież życzy sobie „pojednania w duchu miłosierdzia” i prosi współbraci w biskupstwie, aby „bardziej niż dotychczas okazywali bp. Mixie przyjacielską bliskość, zrozumienie i pomoc w odnalezieniu właściwej drogi”.

W zakończeniu komunikatu czytamy, że Benedykt XVI prosi wszystkich wiernych diecezji Augsburga, aby „na nowo zjednoczyli się i z otwartym sercem przyjęli biskupa, którego on wyznaczy na następcę bp. Mixy”.

Spotkanie hierarchy z papieżem trwało prawie godzinę, dłużej niż pozostałe audiencje, jakie odbyły się dzisiejszego dnia.

Ojciec Święty na początku maja przyjął dymisję bp. Mixy po tym jak został on oskarżony o znęcanie się nad dziećmi z sierocińca w czasach, gdy był proboszczem w Schrobenhausen w latach 1975-1996 oraz o sprzeniewierzenie pieniędzy Fundacji Sierocińca. Biskupowi nie udowodniono żadnego z zarzucanych mu czynów. Później hierarcha starał się o cofnięcie dymisji. Jak na razie w związku z ustąpieniem biskupa wiele spraw nie zostało jeszcze wyjaśnionych. Mimo to bp Mixa pod koniec maja przeprosił swoich diecezjan i zapowiedział, że nie będzie przeszkadzał w szukaniu nowego ordynariusza dla diecezji Augsburga. „Popełniłem wiele błędów, ale nie chciałem nikogo skrzywdzić. Nie tylko chcę przeprosić, ale proszę o szczere wybaczenie, szczególnie tych, których źle potraktowałem” – napisał biskup do diecezjan.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież rozmawiał z byłym biskupem Augsburga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.