Papież skierował przesłanie do uczestników Dialogów Śródziemnomorskich

Papież skierował przesłanie do uczestników Dialogów Śródziemnomorskich
Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO
Marek Krzysztofiak SJ / vaticannews.va / KAI / tk

Papież napisał przesłanie do uczestników 7. Konferencji Dialogów Śródziemnomorskich, która dotyka problemów dotyczących Morza Śródziemnego. „Oby wasza konferencja rzuciła więcej światła na kwestię migracji” – zaznaczył Franciszek.

Jak zaznaczył, choć imperia regionu śródziemnomorskiego są przeszłością, Morze Śródziemne jest granicą i miejscem spotkania trzech kontynentów wezwanych do pokojowego współistnienia. Są one wzajemnie powiązane, co pokazuje, że to obszar naszego wspólnego domu. Ponieważ żaden kraj nie jest niezależny od innych, Franciszek wspomniał o zmianie znaczenia określenia „niepodległy”.

„Podczas gdy w przeszłości oznaczało ono uzasadnione roszczenie do autonomii wobec ingerencji i okupacji ze strony obcych państw, teraz zaczyna oznaczać «obojętność» i «brak zainteresowania» losem innych narodów”. Dlatego ważne jest aby polityka i dyplomacja uczyniły to, co konieczne, a więc odrzuciły globalizację obojętności, zwłaszcza w świecie gdzie nie tylko państwa, ale także całe kontynenty nie mogą ignorować się nawzajem. Szczególnym przykładem gdzie jest to ważne, jest właśnie obszar Morza Śródziemnego. „Ogromne zasoby i możliwości tego morza wymagają nowego podejścia, nie indywidualnego i opartego na własnym interesie, ale zjednoczonego i wspólnego dla krajów, które z nim graniczą i tych, które z nim nie graniczą, ale na różne sposoby są zainteresowane polityką śródziemnomorską” – napisał papież.

Papież wobec migracji

Franciszkowi szczególne leży na sercu kwestia migracji, której rozwiązywanie jest możliwe jedynie przez współpracę całych kontynentów. Migracja pokazuje, że wszystko jest ze sobą powiązane, dlatego by znaleźć dobre i stabilne rozwiązanie, trzeba uwzględniać wieloaspektowość zagadnienia. Papież wyraził nadzieję, że konferencja pomoże uczynić migracyjny problem lepiej zrozumiałym.

DEON.PL POLECA

Dialogi Śródziemnomorskie (MED) to coroczna inicjatywa wysokiego szczebla promowana przez włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej oraz niezależny think tank, Włoski Instytut Międzynarodowych Studiów Politycznych (ISPI) w Rzymie w celu ponownego przemyślenia tradycyjnych podejść do obszaru śródziemnomorskiego.

Konferencja prezentuje analizy bieżących wyzwań, nowe pomysły i sugestie, oraz przygotowuje tzw. „pozytywną agendy”. Inicjatywa powstała w 2015 r. i szybko stała się globalnym centrum dialogów na temat szeroko pojętego regionu Morza Śródziemnego, angażujących wybitnych przywódców rządów śródziemnomorskich, biznesu, społeczeństwa obywatelskiego, mediów i środowisk akademickich. Minione edycje zgromadziły ponad tysiąc międzynarodowych przywódców, w tym szefów państw i ministrów (m.in. Jordanii, Iraku i Libanu, Rosji, Iranu, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, USA, ONZ, oraz UE).

Źródło: Marek Krzysztofiak SJ / vaticannews.va / KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Papież skierował przesłanie do uczestników Dialogów Śródziemnomorskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.