"Papież usiłuje przywrócić Europę jej samej"

"Papież usiłuje przywrócić Europę jej samej"
"Kryzys kultury europejskiej jest więc kryzysem dotykającym najgłębszego wymiaru człowieczeństwa, kryzysem poszanowania godności człowieka i w konsekwencji kryzysem praw człowieka. Mamy tu do czynienia z argumentem siły, gdzie o godności słabszych decydują silniejsi i ci silniejsi ustalają kryterium człowieczeństwa, według którego przyznawane są komuś prawa człowieka" (fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)
KAI / im

Benedykt XVI ma istotną propozycję dla Europy, która może wyzwolić nasz kontynent z dyktatury relatywizmu i "sposobu życia jakby Bóg nie istniał" - mówił ks. Artur Niemira podczas sympozjum teologiczno-pastoralnego, jakie odbywa się w Schönstatt w dniach 17-22 kwietnia br. Kanclerz Kurii włocławskiej wygłosił referat: "Od dyktatury relatywizmu do etyki wiary - Benedykta XVI propozycja etyczna dla Europy". Organizatorem sympozjum jest Polska Misja Katolicka w Niemczech.

Prelegent, rozpoczynając swój wykład, w ślad za Benedyktem XVI zacytował słowa, że "w dzisiejszej Europie ustanawiany jest rodzaj dyktatury relatywizmu, która nie uznaje niczego za pewnik, a jedynym miernikiem ustanawia własne ja i jego zachcianki". Kard. Ratzigner powiedział te słowa podczas Mszy rozpoczynającej konklawe, w czasie którego został wybrany na papieża.

DEON.PL POLECA

Zdaniem prelegenta, w słowach tych przyszły papież jak w pigułce zawarł ocenę współczesnej kultury Zachodu. Zarazem przeciwstawił odpowiedź jaką tej kulturze przekazuje chrześcijaństwo: jest nią wiara w Jezusa Chrystusa. - Można więc powiedzieć, że Benedykt XVI usiłuje przywrócić Europę jej samej i Chrystusowi - skonstatował.

- Spuścizną czasów komunistycznych w Europie stało się dziedzictwo spustoszonych dusz, w których zamiast chrześcijańskiej wiary, intratniej prezentowały się ideologie liberalizmu, radykalnego indywidualizmu, ateizmu - mówił ks. Niemira.

Ponadto - jak podkreślił - racjonalizm oświeceniowy w zetknięciu z postępem cywilizacyjnym powoduje wyrzeczenie się moralności. Skutkuje to traktowaniem człowieka jako istoty całkowicie samowystarczalnej, zależnej wyłącznie od siebie samego, a nie od Boga. - Taki człowiek nie musi już myśleć o sobie jako o stworzeniu na obraz Boży, ale jako produkt naszego działania - dodał.

Podkreślił, że naruszenie fundamentów etycznych wyrosłych na chrześcijaństwie niesie z sobą rozbicie kultury europejskiej i zamiast obiecywanej wolności przynosi dyktaturę relatywizmu, która jest wymierzona wprost w samego człowieka.

Kolejnym symptomem kryzysu Europy jest narastający kryzys tożsamości kontynentu oraz kryzys demograficzny. - Jako źródło takiego kryzysu można wskazać relatywizm: rozmywanie się pewników na temat Boga, człowieka i świata oraz zanik nienaruszalnych zasad moralnych. W odniesieniu do rodzącego się życia ten proces widać wyraźnie. Tak więc - pomimo materialnego wzrostu - Europa zdaje się być skazana na powolną agonię - wskazywał ks. Niemira, nawiązując do nauczania Benedykta XVI.

Podkreślił, że ten trend rozwoju Europy prowadzi także do osłabienia Europy w konfrontacji z zakorzeniającym się tu islamem. "Ekspansja islamu na kraje Europy wiąże się z procesami laicyzacji i odcinania się od fundamentu, na którym można by budować tożsamość Europy. Rośnie bowiem przekonanie, że chrześcijaństwo nie jest w stanie stworzyć istotny dla narodów Europy fundament" - mówił.

- Apel papieża ma wymiar egzystencjalny - podkreślił prelegent. - W chwili, gdy nie ma żadnego pewnego odniesienia w poszukiwaniu zasad moralnych potrzeba ludzi, którzy za pomocą oświeconej i przeżywanej wiary uczyniliby Boga wiarygodnym dla współczesnej Europy. Potrzeba zatem świadectwa. A to świadectwo musi wiązać się z odwagą także publicznego przyznawania się do chrześcijaństwa i jego zasad, a nie ograniczania Ewangelii wyłącznie do sfery prywatności w imię obawy, że zostanie się oskarżonym o nietolerancję.

W obecnej sytuacji - jak podkreślił ks. Niemira - poważnie należy postawić pytanie o to, co może zagwarantować Europie przyszłość, przetrwanie jej duchowej tożsamości. Odpowiadając na nie wymienił katalog podstawowych zasad, jakie wskazuje Benedykt XVI, a wśród nich: bezwarunkową obronę godności każdego człowieka, obronę małżeństwa i rodziny, a wreszcie poszanowanie świętości w sensie najwyższym, czyli Boga i szacunek dla religii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Papież usiłuje przywrócić Europę jej samej"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.