Papież ustalił temat Światowego Dnia Pokoju

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
KAI / psd

Braterstwo jako podstawa i droga do pokoju będzie tematem 47. Światowego Dnia Pokoju, który - jak co roku - obchodzony będzie w całym Kościele katolickim 1 stycznia 2014 roku. Ogłosiło to 31 lipca Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, przypominając jednocześnie, że będzie to pierwsze hasło i pierwszy taki Dzień, przygotowane przez papieża Franciszka.

Komunikat watykański zwraca uwagę, że obecny Ojciec Święty "od początku swego pontyfikatu podkreślał doniosłość przezwyciężania «kultury odrzucenia» i wspierania «kultury spotkania», aby dążyć do tworzenia świata bardziej sprawiedliwego i pokojowego". "Braterstwo jest posagiem, który każdy mężczyzna i kobieta wnosi z sobą jako istota ludzka, dziecko tego samego Ojca" - podkreślono w oświadczeniu Biura Prasowego.

DEON.PL POLECA

W obliczu rozlicznych dramatów, uderzających w rodzinę narodów, takich jak ubóstwo, głód, niedorozwój, konflikty, migracje, zanieczyszczenie, nierówność, niesprawiedliwość, zorganizowana przestępczość, fundamentalizmy - braterstwo jest podstawą i drogą do pokoju, stwierdza nota watykańska. Podkreśla przy tym, że kultura dobrobytu prowadzi do zagubienia poczucia odpowiedzialności i stosunków braterskich. Inni, chociaż "podobni" do nas, jawią się jako przeciwnicy lub wrogowie, a często bywają "urzeczowieni".

Nierzadko biedni i potrzebujący są uważani za "balast" - przeszkodę na drodze do rozwoju. Nie są więc postrzegani jako bracia wezwani do dzielenia się darami stworzenia, dobrami będącymi wynikiem postępu i kultury, do udziału przy tym samym stole życia w pełni, do bycia głównymi postaciami rozwoju całościowego i wszechstronnego.

Braterstwo jako dar i zadanie, pochodzące od Boga Ojca, wzywa nas do bycia solidarnymi przeciw nierówności i ubóstwu, które osłabiają życie społeczne, do troski o każdą osobę, zwłaszcza tych najmniejszych i bezbronnych, do kochania ich jak samych siebie tym samym sercem Jezusa Chrystusa.

W świecie coraz bardziej wzajemnie współuzależnionym nie może zabraknąć dobra braterstwa, które przezwycięża szerzenie się owej globalizacji obojętności, o której tak często wspominał papież. Tego rodzaju globalizacja winna ustąpić miejsca globalizacji braterstwa - głosi nota Biura Prasowego. Zwraca przy tym uwagę, że braterstwo obejmuje wszystkie dziedziny życia, łącznie z gospodarką, finansami, społeczeństwem obywatelskim, polityką, badaniami naukowymi, rozwojem oraz instytucjami publicznymi i kulturalnymi.

Rozpoczynając swą posługę, papież Franciszek za pośrednictwem swego orędzia, będącego kontynuacją podobnych dokumentów swych poprzedników, proponuje wszystkim drogę braterstwa, aby nadać światu bardziej ludzkie oblicze - podkreślono w komunikacie watykańskim.

Światowy Dzień Pokoju jest obchodzony 1 stycznia od 1968 z inicjatywy Pawła VI. 8 grudnia 1967 - w roku wielkich napięć międzynarodowych i zagrożenia pokoju - zaproponował on szefom państw i rządów, organizacji międzynarodowych, biskupom, duchowieństwu i wiernym oraz wszystkim ludziom dobrej woli, aby na całym świecie początek nowego roku kalendarzowego uczczono jako "Dzień Pokoju". Wcześniej doniosłym wydarzeniem było ogłoszenie 11 kwietnia 1963 przez bł. Jana XXIII encykliki "Pacem in terris" (Pokój na ziemi) - pierwszego oficjalnego dokumentu papieskiego, skierowany do wszystkich ludzi dobrej woli, niezależnie od ich światopoglądu.

Pomysł Pawła VI poparło wprawdzie wielu polityków, działaczy społecznych, intelektualistów, nie mówiąc o hierarchii i wiernych Kościoła katolickiego, nie udało się jednak nadać mu charakteru ponadreligjnego i do dzisiaj jest to przede wszystkim wydarzenie wewnątrzkatolickie. Choć trzeba przyznać, że od początku cieszy się ono dużym zainteresowaniem i spotyka się z życzliwym przyjęciem na całym świecie.

Paweł VI przygotował i ogłosił 11 orędzi na Światowy Dzień Pokoju oraz przygotował temat kolejnego Dnia (na rok 1979), ale nie zdążył już napisać okolicznościowego dokumentu. Inicjatywę tę podjął i rozwinął bł. Jan Paweł II, który przygotował 27 orędzi na ten Dzień, w tym także do tematu, ogłoszonego przez swego poprzednika. Od 2006, hasła na kolejne lata ogłaszał i odpowiednie przesłania do roku bieżącego podpisywał Benedykt XVI - łącznie było ich 8, obecnie zaś inicjatywę tę przejął Franciszek. Zazwyczaj hasło kolejnego Dnia Ojciec Święty ogłasza mniej więcej w połowie roku, a rozwijające je orędzie nosi najczęściej datę 8 grudnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież ustalił temat Światowego Dnia Pokoju
Komentarze (3)
B
Braterstwo
8 października 2013, 03:41
Zob.: Braterstwo – fundament pokoju [url]http://polski.blog.ru/204565715.html[/url] .
A
aka
1 sierpnia 2013, 09:10
"Dlatego walka z nierównościami nie ma sensu i nie ma uzasadnienia teologicznego. " Wygodne tłumaczenie, żeby nic nie robić
jazmig jazmig
31 lipca 2013, 18:33
Nierówność jest cechą nie tylko tego świata, ale również nieba. W niebie jest hierarchia poczynając od Pana Boga, aniołów różnych stopni, świętych ludzi itd. Podobnie jest na ziemi. Wszystkie zwierzęta stadne, mają hierarchię w swoich stadach. Tak samo jest u ludzi. Kraje demokratyczne też mają swoje hierarchie różnego szczebla. Dlatego walka z nierównościami nie ma sensu i nie ma uzasadnienia teologicznego. To jest hasło masonerii, w której zresztą również jest hierarchia.