Papież: wiara powinna wyrażać się w języku kultury ludów

Papież: wiara powinna wyrażać się w języku kultury ludów
Papież Franciszek (Fot. Grzegorz Gałązka)
Krzysztof Ołdakowski SJ/vaticannews.va/dm

Papież Franciszek skierował przesłanie z okazji prezentacji francuskiego tłumaczenia dzieła „Papież Franciszek i Mszał Rzymski dla diecezji Zairu”, pod redakcją siostry Rity Mboshu Kongo, które jest ważnym wydarzeniem dla Kościoła w Demokratycznej Republice Konga. Wpisuje się ono w przygotowania do podróży papieża do tego afrykańskiego kraju.

Franciszek stwierdza, że kongijski obrządek sprawowania Eucharystii jest owocem misyjnego przepowiadania Ewangelii pod afrykańskim niebem. Stanowi on wyraz mocnego przylgnięcia do wiary i tradycji apostolskiej, do wewnętrznej natury samej liturgii katolickiej oraz do afrykańskiego i kongijskiego geniuszu religijnego oraz dziedzictwa kulturowego.

Papież podkreśla, że „Mszał Rzymski dla diecezji Zairu” jest jedynym „inkulturowanym” Mszałem Rzymskim, zrodzonym z reformy liturgicznej Soboru Watykańskiego II. Jest owocem wieloletnich badań, doświadczeń na miejscu i owocnej współpracy między Stolicą Apostolską a Kościołem w Kongo.

Papież Franciszek zwraca uwagę, że mszał spełnił postawione przed nim cele: pozwala Kongijczykom modlić się w ich własnym języku, własnym ciałem i duszą, a także używać znanych im symboli. Franciszek określa kongijski obrządek celebracji Eucharystii jako wzór dla innych Kościołów, które poszukują odpowiedniego wyrazu liturgicznego, aby doprowadzić do dojrzałości owoce misyjnego przedsięwzięcia ewangelizacji kultur i inkulturacji Ewangelii.

Zair to dawna nazwa obecnej Demokratycznej Republiki Konga, obowiązująca od 1971 do 1997 roku.

Krzysztof Ołdakowski SJ/vaticannews.va/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież: wiara powinna wyrażać się w języku kultury ludów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.