Abp Ryś w Łasku: postawiliście przepiękny kościół, nie możecie być w nim podzieleni

Abp Ryś w Łasku: postawiliście przepiękny kościół, nie możecie być w nim podzieleni
Fot. EpiskopatNews / flickr / CC BY-NC-SA 2.0
KAI / kb

W niedzielę 19 czerwca br. w parafii pw. św. Faustyny Kowalskiej w Łasku miała miejsce uroczystość dedykacji świątyni i ołtarza. Głównym konsekratorem był metropolita łódzki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, który w homilii zwracał uwagę na znaczenie jedności wspólnoty Kościoła.

Współkonsekratorami byli: ks. kan. Jarosław Wojtal proboszcz parafii oraz ks. Sławomir Ciebiada – proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Pabianach.

Po słowach wprowadzenia metropolita łódzki odmówił modlitwę błogosławieństwa i poświecił mury kościoła oraz ołtarz do sprawowania Najświętszej Ofiary.

Abp Ryś podczas konsekracji kościoła św. Faustyny w Łasku

W homilii łódzki pasterz odwołując się do czytań mszalnych powiedział, że żeby budować Kościół, nie wystarczy znać się na budowie. Żeby zbudować Kościół trzeba wiedzieć: Kim jest Jezus. - To się odnosi zarówno do tej świątyni – pięknej, cudownej, którą postawiliście, jak i odnosi się do Kościoła, którym my jesteśmy jako wspólnota ludzi wierzących. Ta wspólnota też jest budowana i pomnaża się, rozwija się, tylko dzięki ludziom, którzy wiedzą, Kim jest Jezus. – podkreślił.

Jak się nad tym zastanowicie głębiej, to stwierdzicie zgodnie, że poza Jezusem nie ma innego powodu, żeby należeć do Kościoła – powiedział metropolita łódzki.

Zwrócił uwagę na to, że Jezus jest w każdym z nas, mimo dzielących nas różnic. Wszystkie one okazują się nieważne wobec naszej tożsamości w Chrystusie. -To miejsce, jest miejscem absolutnie fundamentalnej jedności. Postawiliście przepiękny kościół, nie możecie być w nim podzieleni. Nie ma takiego powodu, który mógłby was rozbić jako wspólnotę. Nie w tym miejscu. Możecie się różnić jak i czym chcecie na zewnątrz, ale jak przychodzicie tu i stajecie razem, to patrząc na siebie wzajemnie winniście na twarzach widzieć tylko Jezusa Chrystusa. Właśnie tak buduje się Kościół. – zaznaczył hierarcha.

Po zakończeniu homilii i wyznaniu wiary, zebrani odśpiewali litanię do wszystkich świętych, po której metropolita łódzki odmówił modlitwę konsekracyjną i olejem krzyżma namaścił ołtarz, a współkonsekratorzy także ściany kościoła. Następnie na ołtarzu zostało spalone kadzidło i okadzony ołtarz jak i cały kościół. Ostatnim elementem konsekracji, było zapalenie świec na ołtarzu i Zacheuszkach zawieszonych na ścianach świątyni, oraz zapalenie świateł. Tak zakończył się obrzęd konsekracji kościoła.

Po Komunii Świętej odśpiewano uroczyste Te Deum, dziękując Bogu za dzisiejszą uroczystość. Ksiądz Jarosław Wojtal – proboszcz parafii, podziękował Bogu za dar powstania tej parafii i kościoła, pasterzowi Kościoła Łódzkiego za konsekrację, a wszystkim za obecność i wspólną modlitwę.

Parafię pw. Świętej Faustyny Kowalskiej w Łasku powołał do istnienia abp Władysław Ziółek dekretem z dnia 1 lipca 1996 r. Budowę kościoła rozpoczęto w 2000 r. Kościół budowany według projektu architektów Pawła Marciniaka i Dariusza Witasiaka. 4 października 2009 roku nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego do świątyni, którego dokonał abp Władysław Ziółek i w tym dniu nastąpiła pierwsza Msza św. w murach nowego kościoła. Kaplica tymczasowa, wybudowana w 1996 r. wg projektu arch. Mirosława Rybaka w 2012 roku została przeniesiona do parafii pw. bł. Jana Pawła II w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie służy wiernym po dziś dzień.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Pan stworzył nas wolnymi – i dzięki temu zdolnymi do miłości

Cudowność działania Boga w naszym życiu nie polega „jedynie” na tym, że czyni nas On wolnymi (zewnętrznie, wewnętrznie); chodzi o to, że czyni nas...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Ryś w Łasku: postawiliście przepiękny kościół, nie możecie być w nim podzieleni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.