Papież zaakceptował zmianę nazwy patriarchatu katolickiego Kościoła chaldejskiego

Papież Franciszek (Fot. Grzegorz Gałązka)
KAI/dm

Patriarchat Kościoła katolickiego obrządku chaldejskiego otrzymały nową nazwę. Zamiast Patriarchatu Babilonu będzie on teraz nazywany Patriarchatem Bagdadu.

W sierpniu 2021 roku odniesienie do Babilonu usunął z tytułu swego patriarchatu Synod Biskupów Kościoła Chaldejskiego gdyż - jak stwierdzono - nie miało ono żadnego uzasadnienia historycznego.

Nową nazwę zaakceptował papież Franciszek, przychylając się do prośby patriarchy, kard. Louisa Sako, o czym poinformowano 19 lutego w Watykanie.

Istniejący od 1553 roku Chaldejski Kościół Katolicki jest jednym z najważniejszych wśród Kościołów na Bliskim Wschodzie. Stanowi on katolicką gałąź Asyryjskiego Kościoła Wschodu. Jest w pełnej wspólnocie z papieżem w Rzymie, ale swoją liturgię sprawuje w obrządku chaldejskim. Liczy około 500 tys. wiernych, z których około połowa mieszka w Iraku.

DEON.PL POLECA

Babilon był stolicą imperium babilońskiego, ale nigdy nie był siedzibą biskupią ani patriarszą, a dziś jest irackim miastem muzułmańskim. Gdy chrześcijaństwo dotarło do Mezopotamii, Babilon leżał już od dawna w gruzach. Złożone okoliczności historyczne, które w połowie XVI wieku sprawiły, iż część Asyryjskiego Kościoła Wschodu potwierdziła pełną jedność z Rzymem, doprowadziły do ustanowienia Patriarchatu Chaldejskiego, złączonego więzami wspólnoty hierarchicznej z Następcą św. Piotra. Ale odniesienie do Babilonu umieścił w tytule patriarchy dopiero w 1724 roku patriarcha Józef III, który w tamtym czasie miał swoją siedzibę w Diyarbakırze (starożytna Amida) w dzisiejszej południowo-wschodniej Turcji. Bagdad jest siedzibą patriarchy chaldejskiego od 1950 roku.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież zaakceptował zmianę nazwy patriarchatu katolickiego Kościoła chaldejskiego
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.