Papież złożył życzenia prof. Bartoszewskiemu
Benedykt XVI złożył życzenia prof. Władysławowi Bartoszewskiemu z okazji 90. rocznicy jego urodzin, która przypada 19 lutego br. Papież zapewnia w nim o swojej "łączności w modlitwie dziękczynienia za wszelkie dobro, jakie było Pana udziałem w tych latach, pomimo trudnych doświadczeń zwłaszcza w czasie hitlerowskiej okupacji Polski i w pierwszych latach komunistycznego reżimu".
Szanowny Pan
Prof. Władysław Bartoszewski
Zbliża się dziewięćdziesiąta rocznica urodzin Pana Profesora. Z tej okazji przesyłam serdeczne gratulacje, wyrazy szacunku i uznania. Równocześnie zapewniam o mojej łączności w modlitwie dziękczynienia za wszelkie dobro, jakie było Pana udziałem w tych latach, pomimo trudnych doświadczeń zwłaszcza w czasie hitlerowskiej okupacji Polski i w pierwszych latach komunistycznego reżimu. Składam Bogu dzięki również za to dobro, które zechciał spełnić przez ręce Pana Profesora, gdy działał w Tymczasowym Komitecie Pomocy Żydom i w Radzie Pomocy Żydom ŻEGOTA, a potem w opozycji demokratycznej; gdy dzielił się wiedzą i mądrością ze studentami, gdy podejmował wysiłki na rzecz pojednania polsko-niemieckiego i wzajemnego zrozumienia pomiędzy ludźmi różnych narodowości i kultur.
Na dalsze lata życzę Panu dobrego zdrowia, życzliwości ludzi, a nada wszystko Bożych łask potrzebnych do szczęśliwego życia. Upraszam dary Bożej Opatrzności i z serca błogosławię Panu, jego Najbliższym i wszystkim uczestnikom jubileuszowych uroczystości.
Watykan, 18 stycznia 2012 r.
Benedykt XVI, PP
Władysław Bartoszewski, który jutro 19 lutego ukończy 90 lat urodził się w Warszawie, jest historykiem, pisarzem i publicystą, wieloletnim wykładowcą uniwersytetów polskich i niemieckich, badaczem dziejów Armii Krajowej, prasy konspiracyjnej, eksterminacji Polaków i Żydów.
Był oficerem AK, więźniem Auschwitz, uczestnikiem powstania warszawskiego, współtwórcą Rady Pomocy Żydom "Żegota". W czasach PRL był więziony.
Władysław Bartoszewski był współpracownikiem Radia Wolna Europa. W 1980 r. współtworzył Komitet Obrony Prześladowanych za Przekonania przy NSZZ "Solidarność". W czasie stanu wojennego został internowany. W III RP dwukrotnie pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych. W 1995 r. otrzymał Order Orła Białego, a w 2001 r. Wielki Krzyż Orderu Zasługi RFN za pracę na rzecz pojednania między Niemcami, Polakami i Żydami.
Był jednym z pierwszych Polaków, któremu jerozolimski instytut Yad Vashem przyznał tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".
Obecnie w rządzie premiera Donalda Tuska prof. Bartoszewski pełni funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika ds. relacji międzynarodowych.
Skomentuj artykuł