Patriarcha Cyryl wysłał list do uczestników Soboru

Patriarcha Cyryl wysłał list do uczestników Soboru
(fot. shuttterstock.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / psd

Cerkiew rosyjska nie uczestniczy w prawosławnym Soborze na Krecie. Jej patriarcha Cyryl skierował jednak list do jego uczestników.

Cyryl I skierował słowa pozdrowień do wszystkich uczestników, jak się wyraził, "spotkania na Krecie". Przekazał pozdrowienia od wiernych prawosławia Rosji, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i innych, jak powiedział, "krajów wchodzących w skład licznej owczarni duchowej patriarchatu moskiewskiego". Wezwał do niegorszenia się różnicami zdań między prawosławnymi z różnych części świata, które doprowadziły do nieobecności przedstawicieli czterech autokefalicznych wspólnot prawosławnych, w tym prawosławia rosyjskiego i Kościoła Antiochii będącego jednym z pięciu starożytnych patriarchatów chrześcijańskiego Wschodu. Różnice zdań nie powinny przerosnąć zapowiedzianej przez Chrystusa Jedności, ale powinny być usłyszane i uwzględnione w dialogu międzyprawosławnym.

W swoim liście zwierzchnik rosyjskiego prawosławia wyraził nadzieję, że "spotkanie na Krecie" doprowadzi do przezwyciężenia różnic poglądów w świecie prawosławnym i stanie się przyczynkiem do rychłego zwołania Wielkiego Świętego Soboru Prawosławia. Zapewnił, że rosyjscy prawosławni będą modlić się za zebranych na Krecie przedstawicieli lokalnych Kościołów autokefalicznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Patriarcha Cyryl wysłał list do uczestników Soboru
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.