Patriarchat Aleksandrii przywraca urząd diakonisy

Patriarchat Aleksandrii przywraca urząd diakonisy
(fot. shutterstock.com)
aleteia.org / kw

W czasie Synodu Prawosławnego Patriarchatu Aleksandrii i całej Afryki została podjęta kluczowa decyzja dotycząca diakonatu kobiet.

Patriarchat Aleksandrii oficjalnie zagłosował za przywróceniem diakonis. Zdecydowano, że urząd ten zostanie powołany do życia. Decyzję tę dokładnie rozpatrzy trójstronna komisja biskupów.

DEON.PL POLECAAktualnie pozostaje niejasne, czym dokładnie diakonisy miałyby się zajmować w cerkwii, jak ich przywrócenie będzie wyglądało w praktyce oraz czy będzie wiązać się ze święceniem kobiet.

W maju bieżącego roku rozpoczęła się dyskusja na temat przywrócenia urzędu diakonisy i święcenia kobiet w Kościele Katolickim. Miało to miejsce po wystąpieniu matki Carmen Sammut, przewodniczącej Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Zakonów Żeńskich w wywiadzie dla La Republica: "Wydaje się nam, że przyznanie nam diakonatu byłoby słuszne, ponieważ ludzie w ten właśnie sposób nas postrzegają i wiele z nas jest powołanych do pełnienia posługi, która w rzeczywistości jest diakonatem" - mówiła wówczas matka Sammut.

Do kwestii tej odniósł się najpierw ówczesny rzecznik Watykanu, ojciec Lombardi, bp Arrietta (sekretarz Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych), a w końcu - sam papież Franciszek. Sprawę komentował dla DEON.pl Dariusz Piórkowski SJ.

Prawosławny patriarchat aleksandryjski - jeden z patriarchatów w Kościele prawosławnym, historycznie trzeci po Rzymie i Konstantynopolu. Przed ustanowieniem patriarchatu w Konstantynopolu zajmował drugie miejsce, po Rzymie, a przed Antiochią. Historia Kościoła w Aleksandrii sięga czasów apostoła i ewangelisty Marka, który ewangelizował w Egipcie, zakładając pierwsze w Afryce biskupstwo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Patriarchat Aleksandrii przywraca urząd diakonisy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.