Festiwal "Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową"

Festiwal "Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową"
(fot. materiały organizatora)
Tomasz Sobczyk / Klasztor oo. Karmelitów Bosych w Krakowie

W sobotę, 8 grudnia 2018 r., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, zainaugurowany zostanie w Kościele oo. Karmelitów Bosych przy ul. Rakowickiej 18 w Krakowie nowy festiwal - "Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową".

O godzinie 19.00, bezpośrednio po uroczystej Mszy Świętej odpustowej wystąpi Filip Presseisen, wybitny organista-wirtuoz młodego pokolenia, wykładowca Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie i Akademii Sztuki w Szczecinie.

ie bez powodu Festiwal rozpoczyna się właśnie teraz, w grudniu. Jego idea zakłada bowiem w sumie siedem koncertów nawiązujących swym programem do kalendarza liturgicznego.

Koncerty zbiegają się jednocześnie z najważniejszymi dla zakonu Karmelitów Bosych uroczystościami, stanowiąc ich ubogacenie. Koncerty zaplanowano m.in. na 19 marca w uroczystość św. Józefa, którego cudowny obraz znajduje się w świątyni, czy 1 października w uroczystość św. Teresy od Dzieciątka Jezus, jednej z ważniejszych świętych Karmelu.

W karmelitańskim Klasztorze przy Rakowickiej znajdują się zabytkowe organy firmy Rieger z 1931 roku. W bieżącym roku zostały gruntownie odrestaurowane, stając się jednym z ciekawszych krakowskich instrumentów. Szeroki wachlarz barw w połączeniu ze znakomitą akustyką świątyni dostarczą słuchaczowi bogatych przeżyć estetycznych, jak też stworzą warunki do modlitewnej kontemplacji.

Celem Festiwalu jest popularyzacja literatury organowej, która stanowi pokaźną część dorobku kulturowego na przestrzeni wieków. Nazwa Festiwalu zakłada rzeczywiste spotkanie słuchacza z muzyką organową. Po każdym koncercie odbędzie się spotkanie z zaproszonym artystą, na którym wysłuchać będzie można krótkiej prelekcji i zadać pytanie. Na najbliższy i kolejne koncerty zaprasza Tomasz Soczek - organista Klasztoru i dyrektor artystyczny "Karmelitańskich Spotkań z Muzyką Organową".

Na wszystkie koncerty wstęp jest bezpłatny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Festiwal "Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.