Tegoroczne V Warsztaty Gospel w Więcławicach Starych poprowadzi Wayne Ellington, wybitny brytyjski muzyk, dyrygent i wokalista. Doceniane za wyjątkową atmosferę i kameralność warsztaty odbędą się w weekend 23-24 kwietnia w więcławickiej Strażnicy Kultury, tuż obok Sanktuarium Św. Jakuba. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży "Pełna Chata".
Okrągły jubileusz warsztatów w Więcławicach Starych jest okazją do małych podsumowań. Uczestniczyło w nich jak dotąd około 250 osób, pochodzących głównie z okolicznych gmin (Michałowic, Zielonek, Kocmyrzowa), ale również z Krakowa, a nawet ze Śląska. Różniło ich wiele − wiek, zawód, wykształcenie − ale łączyła miłość do gospel, muzyki porywającej serca do śpiewu i uwielbienia Pana Boga. Instruktorami prowadzącymi warsztaty byli najwybitniejsi artyści gospel, zarówno polscy, jak i zagraniczni: Diana Droździel, Ewa Uryga, Brian Fentress, Peter Francis i Colin Williams. W Więcławicach grali również znakomici muzycy: Szymon Markiewicz, Konrad Kuchciak i Artur Wypich.
W tym roku warsztaty poprowadzi Wayne Ellington − pochodzący z Manchesteru doświadczony muzyk, dyrygent i wokalista. Zaczął śpiewać już jako dziecko w lokalnym kościele, następnie uczył się śpiewu na Brunel University. Współpracuje z chórami takimi jak London Community Gospel Choir. W 2013 r. zdobył nagrodę jako najlepszy międzynarodowy artysta męski w konkursie Gospel Music Awards w Weronie. Prowadzi niezliczone warsztaty wokalne w całej nieomal Europie. Podczas pracy nad głosem koncentruje się na usuwaniu zahamowań mentalnych i emocjonalnych, utrudniających swobodną ekspresję, budowaniu pewności siebie u śpiewającego i odkrywaniu jego niepowtarzalnego głosu. Wayne Ellington wypracował szereg programów nauczania dedykowanych różnym odbiorcom: solistom i lead wokalistom, wokalistom “chórkowym", chórom pop i gospel, pracownikom korporacji, profesjonalistom i dopiero rozpoczynającym swoją przygodę ze śpiewem.
− Wayne jest nie tylko wspaniałym dyrygentem, ale i pełnym Bożego Ducha człowiekiem − podkreśla Leszek Hinc, jeden z organizatorów warsztatów ze Stowarzyszenia Pełna Chata.
I dodaje: − Zaprosiliśmy również po raz kolejny niesamowitego klawiszowca i aranżera − Artura Wypicha. Dla widzów koncertu finałowego szykujemy niespodziankę: chcemy zaaranżować i wykonać dwa utwory gospel z wykorzystaniem sekcji instrumentalnej zespołu Jakubowe Muszelki, czyli na kwintet smyczkowy, sekcje perkusyjną no i gitary. Mam nadzieję, że zdążymy!
Uczestnicy nie mogą się już doczekać piątych warsztatów. W ich wypowiedziach często przewija się stały motyw: gospel na Jakubowym Szlaku ma swoją niepowtarzalną atmosferę. Przyjeżdżają chętnie − nawet z daleka − bo w Więcławicach jest rodzinnie, ciepło i zielono.
− Warsztaty w Więcławicach to dla mnie rekolekcje − z uśmiechem na ustach zaznacza Agnieszka Klich, uczestnicząca w nich co roku. I dodaje: − To doskonały czas, ponieważ odbywają się one na wiosnę, kiedy przyroda budzi się do życia. Świetnie jest wyjechać za miasto i spędzić czas z cudownymi ludźmi i Bożą muzyką. Rok temu sala prób pachniała bzami!
Ważnym elementem warsztatów jest akcja charytatywna na rzecz osoby potrzebującej z bliskiego sąsiedztwa. Dla organizatorów ze Stowarzyszenia Pełna Chata te rzeczy łączą się ze sobą w sposób naturalny: gospel to Ewangelia, której przesłaniem jest miłość do Boga i człowieka, wyrażona w konkretnych czynach miłosierdzia. Podobnie jak w ubiegłym roku podczas koncertu finałowego odbędzie się kwesta na rzecz Kamili Dębniak, wolontariuszki
i podopiecznej fundacji Dr Clown.
− Dotychczasowe warsztaty gospel obfitowały nie tylko w emocje i przeżycia muzyczne, ale otwierały wielu uczestników na działania Ducha Świętego − podsumowuje Leszek Hinc.
I wspomina: − Nigdy nie zapomnę pełnych ufności i uwielbienia świadectw, jakimi dzielili się młodsi i starsi chórzyści w trakcie warsztatów. Ufam, że i te tegoroczne obfitować będą w wiele cennych i wartościowych przeżyć − tych muzycznych i tych duchowych.
Dodatkowo wartością warsztatów w Więcławicach jest to, że prowadzący chcą podzielić się z publicznością swoją wiarą przeżywaną na co dzień. Takie dzielenie się słowem, swoim świadectwem oraz pasją do muzyki gospel sprawia, że publiczność bardzo chętnie włącza się we wspólne uwielbienie, a budynek Strażnicy Kultury wybrzmiewa radosnym śpiewem gospel.
Wszyscy chętni mogą zapisać się na warsztaty, wypełniając krótki formularz na stronie internetowej stowarzyszenia www.pelnachata.org.pl. Szczegóły organizacyjne można również znaleźć na profilu Pełnej Chaty na Facebooku: www.facebook.com/stowarzyszenie.pelnachata.
Skomentuj artykuł