Już 10 lutego rusza 7. edycja festiwalu Gorzkie Żale

Już 10 lutego rusza 7. edycja festiwalu Gorzkie Żale
Centrum Myśli Jana Pawła II

Już 10 lutego rusza 7. edycja festiwalu Gorzkie Żale. Wiemy też, gdzie w tym roku odbędą się festiwalowe imprezy. Hasłem jest wolna wola na rozdrożu, a motywem przewodnim - skrzyżowanie, dla jednych symbol chrześcijaństwa, dla innych wielość możliwości. Motyw skrzyżowania wykorzystamy do opowieści o zagubieniu człowieka, skutkach podejmowanych decyzji i sile wolnej woli. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w szeregu wydarzeń kulturalnych, o które zadbał Redbad Klijnstra - dyrektor artystyczny festiwalu.

W tym roku Festiwal Gorzkie Żale rozpocznie się 10 lutego i potrwa do 20 marca. W ciągu miesiąca organizatorzy przygotowali dla warszawiaków szereg występów i spotkań. Znamy już miejsca, w których odbędą się festiwalowe imprezy. Zapraszamy do Teatru Studio, Teatru Ochoty, Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Teatru IMKA, Muzeum Etnograficznego, Baru Studio, Kina Atlantic i Kościoła św. Anny.

Program został skonstruowany tak, by ukazać bogactwo tradycyjnych form teatralnych, jak i nowoczesnych form scenicznych w oparciu o utwory i zwyczaje staropolskie, ale też współczesne. Hasłem tegorocznego festiwalu jest "wolna wola na rozdrożu", a motywem przewodnim - skrzyżowanie, czyli dwa przecinające się odcinki pod kątem prostym na jednej płaszczyźnie. To jeden z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych symboli na świecie. Dla chrześcijan to nadzieja w wymiarze eschatologicznym. Dla innych - możliwość wyborów, jakich może dokonać każdy z nas. W ramach Festiwalu wykorzystamy motyw skrzyżowania do opowieści o zagubieniu człowieka, skutkach podejmowanych decyzji i sile wolnej woli. Pragniemy ukazać wielość postaw ludzkich w odniesieniu ze współczesnością.

DEON.PL POLECA

Program teatralny obejmuje cykl spektakli na podstawie staropolskich tekstów: "Wyznawca" w reż. Natalii Korczakowskiej, na postawie tekstu "O ofiarowaniu Izaaka" (premiera 11 lutego), spektakl - słuchowisko w reż. Pawła Passiniego na podstawie tekstu "Nawiedzenie Grobu" (premiera 4 marca), czy "Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim", w reż. Piotra Tomaszuka (premiera 20 marca).

W ramach akcji performatywnych planowane są: spektakl publicystyczny "smutno siedzieć w swoim krześle no i kombinują te wojny" w reż. Jarosława Tumidajskiego (20-21 lutego), instalacja performatywna "RED CAPRET" w reż. Mirka Kaczmarka (20-21 lutego), "Ostatnia Wieczerza"  w reż. Grupy SUPERMARKET (6 marca) i instalacja "Mysterium" Igora Gorzkowskiego (21 - 28 lutego).

Melomani będą mogli posłuchać "Żołtarza Jezusów" w wykonaniu Adama Struga z 100 osobowym chórem.
W ramach sztuk wizualnych będzie można zobaczyć Coal Heart Mother - kapliczka - koksownik wg  koncepcji Jakuba Szczęsnego (przez cały Festiwal).

Ponadto w każdy poniedziałek (15,22,29 lutego oraz 7 marca) proponujemy przegląd filmów, po każdym ze spotkań zaplanowano dyskusję. Zapraszamy też na rekolekcje teatralne - cztery rozmowy na styku teatru i religii, które poprowadzi Sebastian Duda (17 i 24 lutego oraz 2 i 9 marca). 27 lutego w Teatrze IMKA zaprezentujemy Projekt DEKALOG - spektakl taneczny Mikołaja Mikołajczyka z udziałem seniorów z Zakrzewa.

W programie Festiwalu nie zabrakło też wydarzeń towarzyszących. 10 lutego Festiwal zainauguruje wydarzenie kulinarno-artystyczne w reż. Monika Kucia "Stypa. Rytuał utraty". Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali warsztaty architektoniczne, teatralne, plastyczne prowadzone przez min. Towarzystwo W Przestrzeni.

Dyrektorem Festiwalu od 2014 roku jest Redbad Klijnstra, znany aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, a także reżyser i animator kultury. Wraz z Jakubem Kamińskim był współtwórcą Grupy Supermarket (reżyserował m.in. Historię przypadku Abi Morgan, z 2006 roku). Jest dyrektorem corocznego festynu O! Holender, promującego kulturę jego przodków w Polsce. W latach 2001-2006 był związany z Teatrem Rozmaitości (od 2003 roku TR Warszawa), grał w spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego, Grzegorza Jarzyny, Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, Artura Urbańskiego, także sam zadebiutował jako reżyser. Ostatnio gra i reżyseruje w teatrach krakowskich (Tragedia Makbeta, 2010) i warszawskich: Przebudzenie Shelagha Stephensona (Teatr Syrena, 2012), Złoty smok Rolanda Schimmelpfenniga (Teatr Praga, 2012), Kabaret warszawski (reż. Krzysztof Warlikowski, Nowy Teatr w Warszawie, 2013).

BILETY

Prowadzimy już sprzedaż na spektakl "Wyznawca" w Teatrze Studio. Bilety można kupić w kasie teatru lub poprzez stronę internetową teatru.
Festiwal Gorzkie Żale organizowany jest przez Centrum Myśli Jana Pawła II instytucję kultury Miasta Stołecznego Warszawa.

Dofinansowano go ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Festiwalu www.gorzkiezale.pl
Zapraszamy też na nasz profil na Facebooku: www.facebook.com/Centrum.Mysli.Jana.Pawla.II

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Już 10 lutego rusza 7. edycja festiwalu Gorzkie Żale
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.