Zaproszenie na konferencję naukową "Osoba ludzka, jej prawa i obowiązki"

Zaproszenie na konferencję naukową "Osoba ludzka, jej prawa i obowiązki"
(fot. shutterstock.com)
Polonia Restituta

Pomysłodawcy i organizatorzy projektu "Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości" zapraszają na kolejną konferencję.

Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości skłania również do refleksji nad  współczesnym rozumieniem siebie samych.

Skłania on zatem do namysłu zwłaszcza nad: naszym dzisiejszym rozumieniem człowieczeństwa i jego fundamentu - niezbywalnej i nienaruszalnej godności osoby ludzkiej; żywionymi przez nas wartościami i akceptowanymi wzorcami zachowań; moralnością, jej źródłami i obowiązywalnością; wolnością i jej granicami; odpowiedzialnością "wobec" i "za" drugiego człowieka, a także nad tym, co nas łączy lub może łączyć nie tylko jako obywateli odrodzonej Polski, ale, po prostu, jako ludzi dzielących polską i europejską codzienność.

Organizatorzy konferencji "Osoba ludzka i jej prawa", która zamyka cykl ogólnopolskich debat w ramach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Radą do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, zamierzają poddać analizie ekspertów w dziedzinie katolickiej nauki społecznej jej główny obszar badań, a jest nim człowiek. Pytają o rozumienie jego istoty oraz przynależnych mu praw i obowiązków, obecne we współczesnym nauczaniu Kościoła, a także o rozwijaną na bazie tego rozumienia ideę "nowego humanizmu", propagowaną przez Papieża Franciszka. Ideę humanizmu charakteryzującego się:

  • więziotwórczą kulturą solidarności
  • zdolnością do dialogu jako formy spotkania
  • zdolnością do generowania spoiwogennych procesów i rozwiązań mających na celu wzrost stopnia inkluzywności europejskich społeczeństw - inkluzywności, której ukonkretnienia znalazłyby wyraz z jednej strony w kulturze czynnego uczestnictwa w budowaniu "społeczeństwa zintegrowanego i pojednanego", a z drugiej, w nowym porządku ekonomicznym określanym przez Franciszka mianem ekonomii społecznej

Formularz rejestracyjny na konferencję i szczegółowy program znajdują się TUTAJ.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zaproszenie na konferencję naukową "Osoba ludzka, jej prawa i obowiązki"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.