Kraków: wkrótce ostatnia konferencja z cyklu "Polonia Restituta". Udział w niej weźmie kard. Turkson

Kraków: wkrótce ostatnia konferencja z cyklu "Polonia Restituta". Udział w niej weźmie kard. Turkson
(fot. depositphotos.com)
KAI / pch

Na Akademii Ignatianum w Krakowie 29 kwietnia odbędzie się międzynarodowa konferencja z cyklu "Polonia Restituta". Będzie to ostatnie ze spotkań w ramach projektu "Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości". W krakowskiej konferencji podsumowującej projekt, udział weźmie kard. Peter Kodwo Appiah Turkson, Prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Projekt "Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości" ma skłonić do pogłębionej refleksji w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Chodzi nie tylko o sięgnięcie do dziedzictwa minionego wieku, ale w oparciu o doświadczenia historyczne zdiagnozowanie teraźniejszości oraz zastanowienie się nad najważniejszymi wyzwaniami i zadaniami na przyszłość. W rozważaniach obok klasycznych dziedzin nauki przyjęto perspektywę szczególną: Katolicką Naukę Społeczną, co uzasadnia istotna rola Kościoła w naszych dziejach.
Na inicjatywę złożyło się już 9 konferencji tematycznych, poświęconych takim zagadnieniem jak: rodzina, praca, przedsiębiorczość i społeczna gospodarka rynkowa, obywatelskość i patriotyzm, wolność, suwerenność i praworządność, ekologia, solidarność społeczna i zrównoważony rozwój, godność i sprawiedliwość społeczna, Europa i pojednanie, kultura i tożsamość oraz osoba ludzka, jej prawa i obowiązki. Konferencje odbywały się już m.in. w Białymstoku, Gdańsku, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu czy Wrocławiu.
Ostatnia, podsumowująca konferencja odbędzie się 29 kwietnia na Akademii Ignatianum w Krakowie. Wydarzenie poprzedzi Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, sprawowana 28 kwietnia o godz. 19.00 w krakowskim kościele pw. św. Mikołaja.
Spotkanie w auli im. Grzegorza Piramowicza SJ Akademii Ignatianum w Krakowie rozpocznie się o godz. 10.00. Po części oficjalnej, podczas której głos zabiorą: ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ, Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie oraz abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, wiceprzewodniczący KEP, wykład wprowadzający, zatytułowany "Misja Kościoła w dzisiejszej Europie i jego wizje Europy" wygłosi kard. Peter Kodwo Appiah Turkson, Prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka Stolicy Apostolskiej.
W tej części głos zabiorą także: prof. Nikita Harwich, reprezentujący Université Duke, London School of Economics, École pratique des hautes études, który wygłosi wykład "Tożsamość europejska w obliczu wyzwań procesu rozszerzania i integracji UE. Spojrzenie z zewnątrz" oraz prof. Rocco D’Ambrosio z Wydziału Nauk Społecznych Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Jego wystąpienie nosi tytuł: "Stare i nowe fundamenty Europy i co na nich chcemy i możemy zbudować".
Podczas krakowskiej konferencji zaplanowano dwa panele dyskusyjne. Pierwszy z nich zatytułowano "Polska w Europie i Europa w Polsce oczami Kościoła katolickiego". Moderatorem będzie ks. dr Rafał Kowalski, Rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej i Dyrektor Radia Rodzina, a w dyskusji uczestniczyć będą: kard. Stanisław Dziwisz, były metropolita krakowksi; abp Zbigniew Stankiewicz, metropolita Rygi z Łotwy; abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski; abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, przewodniczący Rady ds. Społecznych KEP oraz abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.
Drugi z paneli zatytułowano "Miejsce i rola Katolickiej Nauki Społecznej w życiu publicznym współczesnego polskiego społeczeństwa". Tu moderatorem będzie ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer, prof. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W panelu uczestniczyć będą: prof. dr hab. Aniela Dylus, z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; dr hab. Iwona Niewiadomska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II w Lublinie; dr hab. Elżbieta Osewska z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz ks. prof. dr hab. Marek Żmudziński z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Podczas sesji popołudniowej zaplanowano także prezentację wyników ankiet dotyczących znajomości katolickiej nauki społecznej wśród Polaków oraz publikacji upamiętniającej cykl konferencji "Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości".
Na zakończenie ks. dr hab. Tomasz Homa SJ z Akademii Ignatianum w Krakowie dokona podsumowania całego projektu "Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości". Zaprezentuje również deklarację "Dekalog na nowe stulecie".
Organizatorami ostatniej konferencji naukowej z cyklu "Polonia Restituta" są: Akademia Ignatianum w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie.
Pomysłodawcą cyklu Polonia Restituta jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które wraz z Radą do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski stało się współorganizatorem projektu. Koordynatorem merytorycznym jest Akademia Ignatianum w Krakowie. Do realizacji zaproszono czołowe ośrodki akademickie Polski, które dydaktycznie, naukowo czy badawczo zajmują się m.in. Katolicką Nauką Społeczną.
Honorowy Patronat nad obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości w ramach projektu "Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości" objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej projektu: https://polonia-restituta.pl.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: wkrótce ostatnia konferencja z cyklu "Polonia Restituta". Udział w niej weźmie kard. Turkson
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.