Pielgrzymi w polskim sanktuarium św. Mikołaja
Do największego polskiego sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu na Śląsku Cieszyńskim przybywają kolejne grupy pielgrzymkowe, pragnące modlić się za wstawiennictwem patrona chorych i ubogich.
Sanktuarium posiada jedną z nielicznych łaskami słynącą figurę św. Mikołaja. 6 grudnia, w liturgiczne wspomnienie biskupa z Miry w tej świątyni niedaleko Skoczowa odbywać się całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu.
Proboszcz parafii ks. Zbigniew Paprocki wyjaśnia, że w tym roku głównym mottem przyświecającym uroczystościom jest hasło: "Św. Mikołaj - patron dobroci". "Światu udało się wyprać św. Mikołaja z chrześcijaństwa, ale nie udało się go wyprać z dobroci. Ten święty, choć już nie kojarzony z tym, że był biskupem, wciąż kojarzony jest z ubogą drogą, z dobrocią" - wyjaśnia kapłan.
6 grudnia, w dzień liturgicznego wspomnienia św. Mikołaja, w sanktuarium wystawiony będzie Najświętszy Sakrament. Proboszcza zachęca wiernych do indywidualnej, osobistej modlitwy przed Jezusem eucharystycznym.
Główne uroczystości odpustowe w Pierśćcu odbędą się w niedzielę 8 grudnia. Będzie im przewodniczył ks. Ryszard Skowronek, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Katowicach. Do tego czasu sanktuarium na Śląsku Cieszyńskim odwiedzi kilkanaście grup pielgrzymkowych - przede wszystkim z najbliższego dekanatu skoczowskiego, ale i z innych zakątków diecezji bielsko-żywieckiej oraz archidiecezji katowickiej. Coraz częściej pojawiają się też w tym czasie pielgrzymi z zagranicy: z Czech, Słowacji, Niemiec.
Tradycyjnie 6 grudnia przed cudowną figurą św. Mikołaja, przy której wierni od lat wypraszają łaski zdrowia dla siebie i swoich bliskich, modlą się wierni z pobliskiego Chybia, którzy licznie odwiedzają sanktuarium od ponad półwiecza. Tego dnia do sanktuarium przybędą też pielgrzymi ze Strumienia. Dzisiejszy natomiast dzień, 5 grudnia, zarezerwowany jest dla wiernych z Pogwizdowa.
Historia Pierśćca związała się z kultem figury św. Mikołaja. Pierwsza kaplica poświęcona św. Mikołajowi powstała prawdopodobnie w XIV wieku. W 1616 r. pożar strawił całą wieś. Z żywiołu uratowano jedynie figurę św. Mikołaja, co uznano za cudowny znak. W 1618 r. protestanci wybudowali nowy kościółek pw. św. Mikołaja, co jest ewenementem w historii reformacji na Śląsku Cieszyńskim, gdyż luteranie nie dedykują swych świątyń świętym.
W 1718 r. kościółek przeszedł z powrotem w ręce katolików. Wkrótce postanowiono wybudować nowy, większy kościół. Świątynia powstała w ciągu jednego roku. Poświęcona została w 1888 roku, a konsekrowana w 1889 r. przez biskupa cieszyńskiego Franciszka Śniegonia.
Relikwie świętego z Bari przywiózł do Pierśćca w 1964 roku bp Bolesław Kominek, wracający z obrad II Soboru Watykańskiego.
Pielgrzymi odwiedzający sanktuarium przywożą często ze sobą chusteczki i bieliznę osób chorych, którymi dotykają figury św. Mikołaja. W ten sposób proszą o wstawiennictwo świętego i modlą się o uzdrowienie bliskich.
Na terenie diecezji bielsko-żywieckiej są cztery kościoły, którym patronuje św. Mikołaj: katedra w Bielsku-Białej, sanktuarium w Pierśćcu, w Polance Wielkiej koło Oświęcimia i Rychwałdzie koło Żywca.
Skomentuj artykuł