Pielgrzymka chorych na Jasną Górę

Pielgrzymka chorych na Jasną Górę
Pielgrzymka chorych na Jasną Górę (fot. flickr.com/ by Adam from another planet)
10 lat temu
KAI / ad

Ponad tysiąc chorych i niepełnosprawnych przybyło dziś na Jasną Górę w dorocznej, ogólnopolskiej pielgrzymce. Uczestnicy spotkania, zorganizowanego przez Apostolstwo Chorych, dziękowali za beatyfikację Jana Pawła II i przez jego wstawiennictwo prosili o godne znoszenie cierpienia oraz szacunek dla życia na każdym jego etapie.

Chorzy podkreślali, że przybywają na Jasną Górę, by ożywić swoją wiarę. "Pielgrzymka daje nam dużo radości i nadziei, a przede wszystkim wzmacnia naszą wiarę, która czasem, gdy dokucza nam ból, pozwala nam to wszystko przezwyciężyć", powiedziała jedna z uczestniczek pielgrzymki.

Abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski wzywał chorych, by ich cierpienie było nieustannym budowaniem miłości i do znoszenia choroby w duchu wiary. Przypomniał, że bł. Jan Paweł II jest wielkim orędownikiem ludzkich spraw, a zwłaszcza ludzi w potrzebie i chorych.

"Błogosławiony Jan Paweł II jest wielkim orędownikiem w ważnych ludzkich sprawach, w sprawach ludzkiego cierpienia. Przecież wiecie, że za życia, siostry i ksiądz kardynał Dziwisz przynosili mu na klęcznik różne prośby, a najczęściej takie: Ojcze Święty módl się, bo operacja, bo brak zdrowia, bo sytuacja beznadziejna, i Ojciec Święty się tak żarliwie modlił, wrastał w klęcznik i wołał do Boga.

Tak było za życia, ufamy, że po śmierci tym bardziej jest orędownikiem ludzi w potrzebie, ludzi chorych. Cieszymy się bardzo z tego powodu, że mamy tak pięknego orędownika u Matki Bożej, Jana Pawła II, jako błogosławionego. Ojciec święty obecny powiedział o błogosławionym Janie Pawle takie słowa, że ‘z katedry cierpienia uczynił szczyt swojego Magisterium’" - przypomniał arcybiskup.

Zdrowych wzywał do nieszczędzenia czasu na pomoc cierpiącym. - Nie szczędźmy serca, czasu siły, żeby pomagać ludziom chorym. Jezus obecny w tych cierpiących wart jest tego - powiedział abp Nowak.

Tradycyjnie pielgrzymka odbywa się dniu 6 lipca, w święto Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Wraz z chorymi modli się bp Gerard Bernacki z Katowic oraz ks. Stanisław Michałowski, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych i główny organizator pielgrzymki.

Stowarzyszenie Apostolstwo Chorych działa od 77 lat, pomaga chorym przeżywać cierpienie w sposób twórczy, bardziej Chrystusowy. Do wspólnoty należy ok. 45 tys. osób. Aby zostać członkiem Apostolstwa trzeba spełnić trzy warunki: przyjąć cierpienie z poddaniem się woli Bożej; znosić je cierpliwie, po chrześcijańsku, w zjednoczeniu z Jezusem; ofiarować je Bogu w intencji przybliżenia Królestwa Bożego, za zbawienie świata, za Kościół, Ojczyznę i w intencji Ojca Świętego.

Pielgrzymi wzięli udział w Drodze Krzyżowej na Wałach. Na Nabożeństwie Lourdzkim połączonym z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, chorzy spotkali się w Kaplicy Matki Bożej i Bazylice.

Jasna Góra od wieków znana jest jako miejsce wielu cudów, w tym uzdrowień. Każdego roku przybywają tu tysiące chorych, cierpiących i ich rodzin. Dowodem cudów są liczne kule, laski i wózki inwalidzkie pozostawione w Sanktuarium.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pielgrzymka chorych na Jasną Górę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.