Pielgrzymka rowerowa z Kielc do Rzymu

Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Zawierzyć przyszłość młodych narkomanów i alkoholików bł. Janowi Pawłowi II - w tej intencji przez dwa tygodnie z Kielc do Rzymu pielgrzymowali na rowerach członkowie Stowarzyszenia Nadzieja Rodzinie. Modlitwie za ich uzależnionych podopiecznych towarzyszyło przekonanie, że Jan Paweł II nie potrzebuje oklasków, ale naśladowców, którzy będą siać jego świadectwo świętości.

"Pracujemy, na co dzień z młodzieżą narkomańską i w związku z tym tak bardzo zależy nam, by Jan Paweł II był dla nich tym pięknym wzorem młodości" - powiedział Radiu Watykańskiemu prezes stowarzyszenia, ks. Andrzej Drapała, który pielgrzymował do Rzymu wraz z nauczycielem, Kazimierzem Mądzikiem. "Weszliśmy w ten obszar pracy po śmierci młodego chłopaka, Piotra, który w Kielcach został zamordowany za narkotyki. Powiedzieliśmy sobie wówczas z przyjaciółmi: «Dosyć chowania głowy w piasek, udawania, że narkomani nie ma». I od tego się wszystko zaczęło 10 lat temu" - podkreśla kapłan.

Jak wyjaśnia ks. Drapała, praca z młodzieżą przebiega dwutorowo: "Przede wszystkim działamy prewencyjnie prowadząc kluby młodzieżowe, które sama młodzież nazwała «Wolną strefą». Spędzają w nich czas głównie nastolatki, więc trzeba im zapewnić taką ofertę, która ich przyciągnie i sprawi, że będą chcieli przyjść i, że marka «Wolna strefa» będzie dla nich znacząca". Na terenie województwa świętokrzyskiego takich klubów działa obecnie czternaście. Młodzi mogą tam rozwijać różnorodne zainteresowania: taniec, teatr, muzyka, kulinaria, informatyka, sport. Ks. Drapała zwraca jednak uwagę, że pobyt w klubie to nie tylko spędzanie czasu, ale budowanie więzi, co jest niesłychanie ważne.

Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie zajmuje się też terapią. Do prowadzonego przez nie ośrodka przyjeżdża z całego kraju młodzież uzależniona od narkotyków, alkoholu, czy też z uzależnieniami mieszanymi. Terapia trwa półtora roku. "Dramatyczna jest ta walka - mówi kielecki kapłan. - Przez ośrodek przeszło już ponad 60 pacjentów, nie wszyscy wygrali. Możemy jednak pokazać świetlane przykłady młodych ludzi, którzy zresztą otwartym tekstem o sobie mówią, że wyszli na prostą. Siedzieli w kieleckich blokowiskach na klatkach, pili alkohol, ćpali. W Kielcach jest zakład karny Piaski. Wielu z tych młodych dziś mówi: «Nasi kumple są w piasku - to znaczy na cmentarzu lub siedzą na Piaskach za kratami, a myśmy wyszyli» - opowiada prezes Stowarzyszenia Nadzieja Rodzinie. "Już dziś możemy dziękować Panu Bogu i wstawiennictwu Jana Pawła II, do którego przykładu od początku w naszej pracy żeśmy się odwoływali, za to, że młodzi wychodzą i że odnajdują swoją drogę życia" - powiedział ks. Drapała.

Rowerowa pielgrzymka do grobu bł. Jana Pawła II w intencji uzależnionej młodzieży ma być powtórzona w przyszłym roku. Wychowawcy chcą by tym razem wzięli w niej wychodzący z nałogu narkomani i alkoholicy.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pielgrzymka rowerowa z Kielc do Rzymu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.