Ruszyła białostocka pielgrzymka na Jasną Górę

Radio Watykańskie / drr

Ponad 400 osób wyruszyło dziś w 25. Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Po porannej Mszy św. której przewodniczył w białostockiej archikatedrze abp Edward Ozorowski, pątnicy wyszli w liczącą blisko 500 km trasę. Tegoroczne pielgrzymowanie upływać będzie pod hasłem "Wytrwajcie we mnie" (J 15,4).

Białostocka pielgrzymka to jedna z najdłuższych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę w Polsce. Metropolita białostocki gratulował jej uczestnikom odwagi mówiąc: "Jesteście przedstawicielami całej archidiecezji. Gdy idziecie, idzie w was cała archidiecezja. Białostocka pielgrzymka nie należy do najliczniejszych w Polsce, ale ważne, że i ona będzie obecna na Jasnej Górze".

Jak powiedział KAI kierownik pielgrzymki, ks. Marcin Kuczyński, "w ostatnich trzech latach, odnotowujemy wzrost liczby osób chętnych do udziału w pielgrzymce na Jasną Górę. Młodzież stanowi ok. 80 procent całości, na którą składa się ponad 400 osób. Starsi tworzą grupę pokutną i patriotyczną, a młodzież szkół średnich i studenci głównie zieloną i błękitną".

Ks. Kuczyński podkreślił, że "pielgrzymów motywuje głęboka wiara, chęć dziękowania, proszenia, zawierzenia Matce Bożej swoich intencji, przeżycia jakiegoś ważnego wydarzenia w ciągu roku, ukończenia studiów, prośby o dostanie się na studia, zdanie matury, itp.". - Myślę, że tyle ilu jest pielgrzymów, tyle jest intencji, gdyż każdy niesie w sercu swoje prywatne sprawy - dodaje ks. Kierownik.

Specyfiką białostockiej pielgrzymki jest grupa złota. Zapisują się do niej osoby, które nie mogą wyruszyć osobiście na pątniczy szlak, pragną jednak towarzyszyć duchowo pielgrzymom. Wspierają ich modlitwą, pielgrzymujący zaś do Jasnogórskiego Sanktuarium każdego dnia podejmują wyrzeczenia i modlą się w intencjach grupy złotej.

Pielgrzymka zakończy się 12 sierpnia przed wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej. W Częstochowie do pielgrzymów dołączy Arcybiskup Edward Ozorowski, który wraz z nimi wejdzie do sanktuarium, a wieczorem przewodniczyć będzie Mszy św. i apelowi dla pielgrzymów.

Białostocka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyrosła z tradycji Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej, w której przez długie lata uczestniczyli białostoccy pielgrzymi, dołączając swoje grupy do akademickich "siedemnastek". Od 1987 r. pielgrzymka wyrusza z Białegostoku. Chociaż należy do najdłuższych i najtrudniejszych w Polsce, od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród wiernych.

Przez czas trwania pielgrzymki codziennie o godzinie 12.00 w Archidiecezjalnym Radiu "i" na częstotliwości 103,3 MHz będzie relacja na żywo z trasy. Codzienne też pojawiać się będą relacje z kolejnych pielgrzymkowych etapów wraz z galerią zdjęć na stronie internetowej pielgrzymki www.pielgrzymka.net.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ruszyła białostocka pielgrzymka na Jasną Górę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.