Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę
W duchu modlitwy o dar wierności Polaków oraz za tragicznie zmarłych górników na Jasnej Górze 20 września odbyła się 27. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Wzięło w niej udział ok. 30 tysięcy osób, głównie przedstawicieli NSZZ „Solidarność”. Jasnogórskie spotkania zainicjował ks. Jerzy Popiełuszko.
Bp Kazimierz Ryczan, Krajowy Duszpasterz Ludzi Pracy mówił w kazaniu o wierności Bogu, Ojczyźnie i samym sobie. Podkreślił, że to zdrada tych wartości nas uśpiła, podzieliła i sprawiła, że próbowano nam przesłonić Polskę najpierw czerwonym sztandarem, a teraz flagą wspólnoty europejskiej: „związek miłości Boga i Ojczyzny rodzi bohaterów i gigantów, nie dziwmy się, że związek ten tak bardzo jest przemilczany, kwestionowany lub ośmieszany przez małych ludzi”.
Janusz Śniadek, przewodniczący „Solidarności” przypomniał, że misją Związku pozostaje niezmienne wołanie o chleb i wolność, a dziś jest to także wzywanie do obrony miejsc pracy i możliwości organizowania się pracowników: „osłabiając związki zawodowe pozbawia się pracowników głównego instrumentu obrony swojej godności, swoich praw. Takie działania uderzają w fundamenty społeczeństwa obywatelskiego”.
W liście przedstawiciel prezydenta RP przypomniał o znaczeniu pracy dla narodu w budowaniu wspólnoty, ładu społecznego i dobra, jakim jest Polska.
W pielgrzymce tradycyjnie uczestniczyła matka ks. Jerzego - Marianna Popiełuszko.
Skomentuj artykuł