Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich

Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich
(fot. antoni.katowice / Foter / CC BY-NC-ND)
KAI / ptt

- Chrześcijanin wie, że jeśli chce przeprowadzić odnowę moralną rodziny i społeczeństwa - jeśli chce przyczyniać się do budowania ładu społeczno-moralnego - musi najpierw sam posiadać autorytet moralny - powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, witając pielgrzymów, którzy w ostatnią niedzielę maja tłumnie przybyli z doroczną pielgrzymką mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

Wśród szczególnych gości tegorocznej pielgrzymki znaleźli się m.in. prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Mueller, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, biskup Michał z diecezji Musoma w Tanzanii, ks. Tomasz Nadbereżny z diecezji charkowsko-zaporoskiej oraz ks. Dariusz Buras, nowo mianowany administrator apostolski diecezji Atyrau w Kazachstanie. Obecni byli biskupi: bielsko-żywiecki Roman Pindel, gliwickiego Jan Kopiec, biskupi seniorzy: Jan Wieczorek z Gliwic, Tadeusz Rakoczy z Bielska-Białej, abp Stanisław Nowak z Częstochowy i abp Damian Zimoń z Katowic oraz biskupi pomocniczy z kilku diecezji.

Metropolita katowicki podziękował dominikanom za relikwie św. Jacka, apostoła Europy północno-wschodniej, patrona archidiecezji i metropolii górnośląskiej. Przypomniał, że w tym roku przypadają jego 830. urodziny. Nawiązując do obchodzonej również w tym roku 90. rocznicy utworzenia diecezji katowickiej abp Skworc zauważył: "Nie zapominamy, że pierwszym aktem kultu maryjnego w nowo utworzonej diecezji katowickiej była koronacja obrazu Matki Bożej Piekarskiej 15 sierpnia 1925 roku przez nuncjusza apostolskiego Wawrzyńca Lauri. Warto wiedzieć, że korony ufundował i poświecił papież Pius XI".

DEON.PL POLECA

Przywołując słowa Jana Pawła II wypowiedziane w 1979 roku: "Raz jeszcze patrzymy w stronę pracowitego Śląska. Jest to ziemia wielkiej pracy i wielkiej modlitwy", metropolita katowicki zwrócił uwagę, że jest to również miejsce częstych wypadków przy pracy. W tym kontekście przypomniał bolesne wydarzenia z kopalni "Wesoła" i "Wujek" - "Ruch Śląsk".

Dużo uwagi abp Skworc poświęcił kwestii świętowania niedzieli. Przytaczając apel biskupów Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce i zwierzchników Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej o poszanowanie i chrześcijańskie świętowanie niedzieli dodał: "Zgromadzeni u Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej wnosimy postulat: zagwarantowania niedzieli jej świątecznego charakteru". Zwrócił uwagę, że według konstytucji jednego z państw Unii Europejskiej wspólne przeżywanie przez całe społeczeństwo świątecznego czasu jest bardzo jednoczące i państwowotwórcze.

Odnosząc się do niedawnych wyborów prezydenckich w Polsce metropolita katowicki stwierdził: "Nowo wybranemu Prezydentowi RP życzmy odwagi w podejmowaniu decyzji służących Narodowi i dobru wspólnemu, które można obiektywnie określić. Ma ono, szczególnie dziś, jedno imię: rodzina!".

Prezydentowi-elektowi zadedykował słowa Benedykta XVI o tym, że "państwo potrzebuje jakiegoś minimum prawdy, jakiegoś minimum poznania dobra - poznania, które nie poddaje się manipulacji". Samo państwo nie jest i być nie może źródłem prawdy i moralności, a jego celem nie może być "wolność bez treści". Państwo musi zatem "z zewnątrz" czerpać niezbędną do istnienia i działania miarę poznania i prawdy o dobru. Taką wartością jest dla państwa Kościół. Kościół musi - i robi to - szanować istotę państwa, ale dokłada też starań, aby w nim samym jaśniała prawda moralna, którą następnie Kościół ofiaruje państwu w sposób zrozumiały dla obywateli.

Abp Skworc wskazał, że Kościół czyni to m.in. w postaci katolickiej nauki społecznej i Dekalogu, który jest niezbędnym dla obywateli elementarzem etycznym. Prezydent elekt skierował list do uczestników piekarskiej pielgrzymki.

Mówiąc o sprawach regionu, abp Skworc przywołał ogłoszony niedawno dokument Rady Społecznej przy Metropolicie Katowickim "O przebudowę Górnego Śląska". Przypomniał, że stworzyli go wybitni uczeni i praktycy, realiści, nie fantaści, ludzkie kochający swoją ziemię.

Zdaniem autorów dokumentu, od poziomu kapitału ludzkiego i społecznego mieszkańców regionu zależeć będzie w dużym stopniu przyszłość regionu. Pierwszą i najważniejszą inwestycją są sami mieszkańcy Górnego Śląska.

- Roześlemy ten dokument do władz państwowych i samorządowych, jako nasz wkład w debatę na temat przyszłości Górnego Śląska - zapowiedział abp Skworc. Wyraził nadzieję, że przyczyni się on do skonkretyzowania rządowych projektów i działań na rzecz Górnego Śląska. - I prosimy: "nic o nas bez nas"! Musimy tworzyć koalicję na rzecz Górnego Śląska, nie tylko w sprawach jego strukturalnej przebudowy, ale także kulturowej i - co dzisiaj szczególnie ważne - ekologicznej" - zaapelował metropolita katowicki.

Nawiązując do kwestii środowiska abp Skworc wskazał, że Polska już od wielu lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze z całej Unii Europejskiej, a dopuszczalne limity są szczególnie mocno przekraczane m.in. w takich śląskich miastach jak Zabrze, Gliwice, Katowice i Rybnik. - Może nie mamy wielkiego wpływu na przemysł, ale mamy wpływ na to, co spalamy w paleniskach domowych. Nie przyczyniajmy się do zatruwania się nawzajem! Podejmijmy wspólny, ekumeniczny właśnie i ekonomiczny, wysiłek w tym zakresie! W tej sprawie trzeba współpracy wszystkich podmiotów życia społecznego, zwłaszcza rządu i samorządu oraz poszczególnych właścicieli nieruchomości - podkreślił abp Skworc.

- Chrześcijanin wie, że jeśli chce przeprowadzić odnowę moralną rodziny i społeczeństwa - jeśli chce przyczyniać się do budowania ładu społeczno-moralnego - musi najpierw sam posiadać autorytet moralny - podkreślał dalej abp Skworc.

Dodał, że o takim autorytecie decydują co najmniej trzy warunki. Pierwszy to rzetelna, głęboka wiara, "potęga ducha", jasne przekonania i silna, zdecydowana wola. Drugi to bezinteresowność, "logika daru". Trzecim jest całkowita harmonia życia ze słowem.

- Głos na tematy etyczne wymaga potwierdzenia go w życiu mówiącego. Wtedy też "pouczający" staje się "świadkiem". W dzisiejszych

czasach jest to zadanie niełatwe i odpowiedzialne - wyjaśniał metropolita katowicki, apelując do słuchaczy o unikanie siedmiu grzechów głównych naszych czasów: zniechęcenia, nieufności, smutku, chamstwa, zaniedbania, kłamstwa i… osobistej, głównej wady. - Prawdziwa bowiem odnowa człowieka i społeczeństwa dokonuje się zawsze za sprawą odnowy sumień. To właśnie tu w Piekarach dokonuje się odnowa naszych sumień - stwierdził na zakończenie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.