Pielgrzymka wrocławska na Jasnej Górze. Wędrowali w 11 grupach

Pielgrzymka wrocławska na Jasnej Górze. Wędrowali w 11 grupach
Kaplica cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze (fot. depositphotos.com)
KAI/mk

Z Wrocławia na Jasną Górę dotarło ok. 900 pielgrzymów, którzy wędrowali w 11 grupach, m.in. w maryjnej, pokutnej, misyjnej, biblijnej czy młodzieżowej. Największą grupa wyszła z „małej Jasnej Góry”, czyli z paulińskiego klasztoru we Wrocławiu.

Dotychczasowa grupa akademicka „Wawrzyny” zmieniła nazwę na „Orzechową”, a to w hołdzie zmarłemu w ubiegłym roku ks. Stanisławowi „Orzechowi” Orzechowskiemu, inicjatorowi wrocławskiej pielgrzymki, wieloletniemu jej przewodnikowi, ale też duchowemu nauczycielowi pokoleń wrocławian. W niej szli oprócz studentów też wychowankowie ks. „Orzecha”.

DEON.PL POLECA
- Orzech przede wszystkim uczył nas kochać, służyć, być dla drugiego człowieka, żyć dla drugiego człowieka i dla Pana Boga. Ojciec, przyjaciel, przewodnik, a teraz orędownik - powiedział ks. Łukasz Pawicki, który po raz pierwszy przyprowadził „Orzechową” grupę na Jasną Górę.

Bp Jacek Kiciński z pielgrzymką wrocławską wędrował już ponad 20 razy, w tym siedmiokrotnie jako biskup. Chodził też z grupą z Malborka kilka razy, więc jak mówi „zbliża się do trzydziestki”. Piesze pielgrzymowanie to jego pasja. Jego piękna upatruje też w możliwości odkrywania na nowo sensu życia, powołania, umocnienia wiary. W pielgrzymce wrocławskiej szło też 36 kapłanów, 12 sióstr zakonnych, 11 kleryków. Dla tych ostatnich to także ważna pielgrzymka. Przede wszystkim alumni III roku idą w intencji przyjęcia stroju duchownego - sutanny. 

DEON.PL POLECA

W 42. Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej razem z wiernymi z archidiecezji na Jasną Górę szli także goście z zagranicy: m.in. z Ukrainy, Senegalu, Szwecji, Peru czy ze Słowenii.

Jedynych w swoim rodzaju rekolekcji w drodze doświadczali też obcokrajowcy. W grupie pokutnej pielgrzymował Senegalczyk o. Jean-Paul misjonarz, który u Maryi wypraszał potrzebne łaski dla Polaków i dla swojego narodu i aby „mógł dobrze służyć innym”. Dla Urha Coltmana studenta z Ljublany to było pierwsze takie doświadczenie w życiu. Na Jasnej Górze już raz był, ale teraz po raz pierwszy pieszo. Mówił o niezwykłym doświadczeniu wspólnoty, ogromnej życzliwości Polaków. Duże wrażenie robili na nim ludzie pozdrawiający z radością pielgrzymów na trasie. - Czekałem na moment, kiedy przyjdę do Matki, do Jej kaplicy, wspaniałe doświadczenie - opowiadał Słoweniec.

 Mszy św. pielgrzymkowej na Jasnej Górze przewodniczył bp Jacek Kiciński, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Częstochowa jest domem Matki Polaków – Czarnej Madonny. Jak dobrze go znamy?

Tysiące cudownych uzdrowień, pielgrzymi z najdalszych zakątków świata i legendy, które rozpalają wyobraźnię milionów wierzących.

Czy klasztor w Częstochowie nawiedził sam Mesjasz? Kto...

Skomentuj artykuł

Pielgrzymka wrocławska na Jasnej Górze. Wędrowali w 11 grupach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.