Pierwsze rekolekcje na Twitterze

Pierwsze rekolekcje na Twitterze
KAI / psd

Rozpoczęły się pierwsze rekolekcje na Twitterze. Na temat "Siedem Bram Jerozolimy" - czyli miejsc spotkania człowieka z Bogiem "ćwierkają" polscy duchowni - zarówno diecezjalni jak i zakonnicy, pracujący zarówno w Polsce jak i poza jej granicami.

Przez cały tydzień będą publikować tweety na wybrany temat. Dziś zachęcają do refleksji na temat spowiedzi. "Pojednanie z Bogiem bez pojednania z Kościołem (ludźmi) nie istnieje" - pisze ks. Janusz Chyła, teolog i wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

"Grzech powszedni jest jak nawarstwiający się kurz! Z dnia na dzień jest go więcej, a przez to stajemy się mniej przejrzyści..." - dodaje diakon Łukasz Przelazły z diecezji włocławskiej. "Przed Wielkanocą musimy się wszyscy zresetować - pójść do spowiedzi" - tweetuje znany duszpasterz akademicki o. Jan Góra OP. Jezuita Paweł Witkowski przypomina też słowa papieża Franciszka "Bóg nigdy nie zmęczy się, by nam przebaczać. Nas męczy proszenie Go o przebaczenie"

DEON.PL POLECA

Jutro duchowni będą tweetować na temat cierpienia, a w następnych dniach - do 24 marca, o takich miejscach spotkania z Bogiem jakimi są modlitwa, wspólnota, seks, cisza, Eucharystia.

Pomysł rekolekcji zrodził się podczas skypowych rozmów pięciu duchownych, którzy zainspirowani inicjatywą hiszpańskich księży, najpierw założyli konto @duchowni na Twitterze a następnie postanowili zrobić następny krok - i poprowadzić rekolekcje dla użytkowników Twittera. W gronie tym są dwaj jezuici Paweł Witkowski SJ i Paweł Kowalski SJ, ks. Piotr Studnicki z archidiecezji krakowskiej, obecnie doktorant w Rzymie, ks. Damian Noga z archidiecezji przemyskiej i dk Łukasz Przelazły z diecezji włocławskiej.

Oprócz nich, w gronie Twitterowych rekolekcjonistów są m.in. katecheta z Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach, seminarzysta z Warszawy, ale także dominikanin z Krakowa i werbista z Irlandii. W sumie ekipę tworzy 20 duchownych.

- Przez najbliższy tydzień mają oni umieszczać tweety z hashtagiem #TTrekolekcje na swoich profilach, a profil @duchowni będzie je przekazywać dalej, promować i rozsyłać - zapewnił w rozmowie z KAI ks. Studnicki. - Chcemy dotrzeć z Chrystusem do jak największej liczby osób, to taki swoisty rodzaj "dziedzińca pogan" - dodaje diakon Przelazły.

Obecnie na Twitterze aktywnych jest ok. 150 duchownych, zarówno księży diecezjalnych jak i zakonnych. Swoje konta mają także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik oraz biskup opolski Andrzej Czaja.

Wielu zainteresowało się Twitterem po tym, jak powstał profil papieża Benedykta XVI. Od tego czasu można zaobserwować wyraźne zainteresowanie duchownych tym medium społecznościowym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pierwsze rekolekcje na Twitterze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.