10 ćwierkających - czyli kardynałowie z Twitter’a

10 ćwierkających - czyli kardynałowie z Twitter’a
pz

10 ze 116 kardynałów, którzy wezmą udział w konklawe, jest aktywnymi użytkownikami Twitter’a. Poznajcie katolickich pasterzy, którzy na co dzień posługują się w komunikacji ze światem popularnymi "ćwierknięciami".

1. Kardynał Timothy Dolan - 82 tysiące obserwujących na Twitterze

Media nazywają go "amerykańskim papieżem". 23 lutego 2009 papież Benedykt XVI mianował go nowym arcybiskupem Nowego Jorku po przejściu na emeryturę kardynała Edwarda Egana. Ingres odbył się 15 kwietnia 2009 roku. 17 listopada 2010 roku podczas jesiennej sesji episkopatu USA w Baltimore został wybrany przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych.

2. Kardynał Gianfranco Ravasi - 38 tysięcy obserwujących na Twitterze

DEON.PL POLECA

Włoski duchowny katolicki, biblista, specjalista od języka hebrajskiego, wysoki urzędnik Kurii Rzymskiej. Znany jako popularyzator Pisma Świętego. Prowadzi programy w telewizji, publikuje w prasie. Od lat 80. wydaje też pozycje książkowe na temat Biblii, m.in. komentarze do różnych ksiąg biblijnych. 3 września 2007 papież Benedykt XVI powołał go na przewodniczącego Papieskiej Rady Kultury oraz komisji ds. Dziedzictwa Kulturowego Kościoła i komisji ds. Archeologii.

3. Kardynał Odilo Scherer - 23 tysiące obserwujących na Twitterze

28 listopada 2001 r. został mianowany biskupem pomocniczym w archidiecezji São Paulo. Sakrę biskupią przyjął 2 lutego 2002 r. w Toledo. W latach 2003-2007 był sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Brazylii. 21 marca 2007 r. mianowany arcybiskupem São Paulo. Na konsystorzu z dnia 24 listopada 2007, z nominacji Benedykta XVI, został włączony do grona kardynałów.

4. Kardynał Angelo Scola - 18 tysięcy obserwujących na Twitterze

Były patriarcha Wenecji. W październiku 2003 Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej . Był wymieniany w gronie faworytów do następstwa po zmarłym w kwietniu 2005 Janie Pawle II (tzw. papabile). 28 czerwca 2011 zastąpił emerytowanego kardynała Dionigiego Tettamanziego na stanowisku arcybiskupa metropolity Mediolanu.

5. Kardynał Sean Patrick O'Malley - 10 tysięcy obserwujących na Twitterze

Kapucyn. W lipcu 2003 zastąpił kardynała Bernarda Lawa na czele archidiecezji Boston. W lutym 2006 papież Benedykt XVI ogłosił jego nominację kardynalską, w marcu 2006 na uroczystości konsystorza O'Malley otrzymał tytuł kardynała prezbitera Santa Maria della Vittoria. Od września 2006 roku jako jeden z nielicznych kardynałów na świecie rozpoczął prowadzenie bloga, w którym raz na tydzień komentuje bieżące wydarzenia z życia Kościoła lokalnego i powszechnego, w których brał osobisty udział.

6. Kardynał Norberto Rivera - 4 tysiące obserwujących na Twitterze

Arcybiskup miasta Meksyk. 21 lutego 1998 Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej. Nałożył ekskomunikę na polityków, którzy poparli ustawę pozwalającą na aborcję do 12 tygodnia ciąży. Papież Benedykt XVI poparł decyzję biskupa Meksyku uzasadniając, że każda aborcja wiąże się z nałożeniem ekskomuniki na każdego kto przyczynił się do wykonania zabiegu.

7. Kardynał Wilfrid Napier - 3400 obserwujących na Twitterze

Franciszkanin. Arcybiskup Durbanu (RPA). W lutym 2001 Jan Paweł II mianował go kardynałem. Wielokrotnie występował w obronie praw człowieka w okresie apartheidu w RPA; pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Biskupów Katolickich Afryki Południowej w latach 1987-1994, w czasie wielkich przemian politycznych w RPA. W 1995 odebrał doktorat honoris causa Narodowego Uniwersytetu Irlandii.

8. Kardynał Rubén Salazar Gómez - 3 tysiące obserwujących na Twitterze

Kolumbijski duchowny. Arcybiskup Bogoty. 19 maja 2011 wybrany na czteroletnią kadencję wiceprzewodniczącym Rady Biskupów Ameryki Łacińskiej.

9. Kardynał Lluís  Sistach - 2600 obserwujących na Twitterze

Arcybiskup Barcelony. Jest wielkim kanclerzem Wydziału Filozofii i Wydziału Teologii Katalonii, a 8 lipca 2006 r. został członkiem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Na konsystorzu, z nominacji Benedykta XVI, w dniu 24 listopada 2007 został włączony do grona kardynałów. Jest autorem licznych studiów prawniczych i opracowań.

10. Kardynał Roger Mahony - 559 obserwujących na Twitterze

Emerytowany arcybiskup Los Angeles. W czerwcu 1991 Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej. Od 1991 Mahony bierze udział w pracach Rady Kardynalskiej ds. badania Ekonomicznych i Organizacyjnych Problemów Stolicy Świętej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

10 ćwierkających - czyli kardynałowie z Twitter’a
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.