Pierwszy w Polsce cmentarz dla nienarodzonych dzieci

Pierwszy w Polsce cmentarz dla nienarodzonych dzieci
(fot. shutterstock.com)
spottedstarachowice.pl / salon24.pl / wolnosc24.pl / jp

W Starachowicach na osiedlu Bugaj, w województwie świętokrzyskim, powstaje pierwszy w Polsce cmentarz dla nienarodzonych dzieci.

Tamtejszy cmentarz komunalny zostanie rozbudowany i dzięki temu powstanie miejsce na kolumbarium, w którym chowane będą szczątki dzieci z ciąż zakończonych nieszczęśliwie.

Pomysł stworzenia takiego miejsca pojawił się po rozmowach z mieszkańcami i dyrekcją szpitala powiatowego. Wcześniej ponad połowa rodziców odbierała swoje dzieci ze szpitala i organizowała pochówek we własnym zakresie, często w grobach rodzinnych i tylko w przypadku, kiedy ciąża była zaawansowana.

>> Straciłam dziecko, nie embrion, nie tkanki

DEON.PL POLECA

 

Teraz rodzice, którzy na etapie wczesnej ciąży utracili dziecko, będą je mogli pochować i w godny sposób pożegnać się ze swoją pociechą.

W Krakowie od dziesięciu lat istnieje grobowiec na szczątki martwo urodzonych dzieci. Pochowano w nim dotąd 600 ciał. Starachowickie kolumbarium będzie stanowiło odrębną nekropolię nienarodzonych.

>> Ten projekt to prawdziwa pomoc dla rodziców po stracie dziecka

Za granicą takie inicjatywy pojawiały się już wcześniej. W Niemczech jest coraz więcej takich cmentarzy. Od 2013 r. w Niemczech wydawane są akty urodzenia płodów, które ważyły mniej niż 500 g. Także we Florencji istnieje taki cmentarz w jednej z części cmentarza komunalnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Danuta Piekarz

365 razy na kartach Biblii Pan Bóg powtarza "Nie lękaj się"

Pismo Święte to księga pełna bohaterów takich jak my, doświadczających strachu i radości, smutku i obaw, także w relacji do Boga. Czym jest tak naprawdę...

Skomentuj artykuł

Pierwszy w Polsce cmentarz dla nienarodzonych dzieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.