Pierwszy w Polsce cmentarz dla nienarodzonych dzieci

(fot. shutterstock.com)
spottedstarachowice.pl / salon24.pl / wolnosc24.pl / jp

W Starachowicach na osiedlu Bugaj, w województwie świętokrzyskim, powstaje pierwszy w Polsce cmentarz dla nienarodzonych dzieci.

Tamtejszy cmentarz komunalny zostanie rozbudowany i dzięki temu powstanie miejsce na kolumbarium, w którym chowane będą szczątki dzieci z ciąż zakończonych nieszczęśliwie.

Pomysł stworzenia takiego miejsca pojawił się po rozmowach z mieszkańcami i dyrekcją szpitala powiatowego. Wcześniej ponad połowa rodziców odbierała swoje dzieci ze szpitala i organizowała pochówek we własnym zakresie, często w grobach rodzinnych i tylko w przypadku, kiedy ciąża była zaawansowana.

>> Straciłam dziecko, nie embrion, nie tkanki

DEON.PL POLECA

Teraz rodzice, którzy na etapie wczesnej ciąży utracili dziecko, będą je mogli pochować i w godny sposób pożegnać się ze swoją pociechą.

W Krakowie od dziesięciu lat istnieje grobowiec na szczątki martwo urodzonych dzieci. Pochowano w nim dotąd 600 ciał. Starachowickie kolumbarium będzie stanowiło odrębną nekropolię nienarodzonych.

>> Ten projekt to prawdziwa pomoc dla rodziców po stracie dziecka

Za granicą takie inicjatywy pojawiały się już wcześniej. W Niemczech jest coraz więcej takich cmentarzy. Od 2013 r. w Niemczech wydawane są akty urodzenia płodów, które ważyły mniej niż 500 g. Także we Florencji istnieje taki cmentarz w jednej z części cmentarza komunalnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pierwszy w Polsce cmentarz dla nienarodzonych dzieci
Komentarze (2)
MR
Maciej Roszkowski
11 stycznia 2018, 17:38
To piękna inicjatywa. Niech pomoże Rodzicom.
11 stycznia 2018, 14:45
Panie redaktorze nawet dziecko, które zmarło w łonie trzeba urodzić... Sugerowałabym zmienić tytuł artykułu.