[PILNE] Jak naprawić Kościół? Bp Andrzej Czaja przedstawił program sześciu konkretnych kroków

Fot. EpiskopatNews / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0 DEED
KAI / pk

Biskup opolski Andrzej Czaja proponuje program odnowy Kościoła, życia rodzinnego i społecznego. Program ten będzie realizowany w diecezji opolskiej w sześciu krokach od kwietnia do listopada. - Nie żyjmy tylko światem wirtualnym, zadbajmy o więcej otwartości w sercu, w domu, na plebanii, w relacjach między nami - tłumaczy biskup.

Sześć kroków naprawy Kościoła według bpa Andrzeja Czai

Krok pierwszy (na kwiecień) to prostota i otwartość. Kolejne przedstawiają się następująco: dobry przykład (maj), troska o ubogich (czerwiec), braterskie upomnienie (wrzesień), wspólna modlitwa (październik), przebaczenie i pojednanie (listopad).

Biskup opolski zainspirował się tekstem 18. rozdziału Ewangelii Mateusza. Przykładem prostoty i otwartości, uniżenia jest w tym tekście dziecko, które Pan Jezus stawia za wzór.

DEON.PL POLECA

- Sam Pan Jezus jest doskonałym przykładem prostoty i otwartości - mówi bp Andrzej Czaja w filmie, który na stronie diecezji opolskiej zapowiada nowy program. - Przyszedł na świat w stajni, ubóstwie i chłodzie, ogołocił się z Boskiego majestatu. Głosząc Dobrą Nowinę, też wszędzie z prostotą przemawiał i posługiwał. Nie dbał o blichtr ani o imponowanie innym. Przeszedł przez ziemię dobrze czyniąc, nie zgasił tlącego się płomyka, nie złamał trzciny nadłamanej. Stał się posłuszny aż po śmierć krzyżową. Także po Zmartwychwstaniu nie okazuje tryumfalizmu, ale właśnie prostotę, gdy mówi po imieniu do Marii, je posiłek z uczniami i rozmawia w drodze do Emaus.

Ordynariusz opolski podkreślił też przykład otwartości pierwszych chrześcijan, choć przyszło im żyć w świecie nieprzychylnym.

W Kościele potrzeba nam postawy prostoty i otwartości

- Chcemy się w Kościele opolskim zastanawiać, jak uczynić nasze wspólnoty rodzinne i nasze parafie wspólnotami bardziej otwartymi, bardziej służebnymi, chciałoby się powiedzieć synodalnymi - mówi ks. Paweł Chyla, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Opolu. - Jak odnowić nasze relacje, jak nasz Kościół uczynić piękniejszym, bardziej Chrystusowym. Stajemy się Kościołem bardziej synodalnym, który się spotyka, razem modli i słucha się nawzajem.

- Postawy prostoty i otwartości bardzo nam dziś potrzeba w Kościele - przypomina bp Andrzej Czaja. - Jesteśmy zajęci tym co świat nam oferuje, a jednocześnie zalękli, pełni obaw. Chciejmy z prostotą żyć i być ze sobą. Na początek w postawie prostoty chciejmy sobie uświadomić, że jest Bóg i drugi człowiek. Nie tylko ja, moje problemy.

Biskup opolski zaproponował konkretne postawy wynikające z prostoty wobec Boga i ludzi: modlitwę rano, w południe i wieczorem, lekturę Pisma Świętego w naszych domach, krótki komentarz do liturgii słowa w czasie codziennej Mszy św. głoszony przez duszpasterzy.

Dostrzegajmy drugiego człowieka

- Nie żyjmy tylko światem wirtualnym - mówił. - Dostrzegajmy drugiego człowieka. On jest ważniejszy niż moje radości, moje problemy i potrzeby. Zadbajmy o więcej otwartości w sercu, w domu, na plebanii, w relacjach między nami. Nie możemy sobie pozwalać na to, żeby przechodzić obojętnie obok człowieka w potrzebie.

- Jeśli są ludzie, którzy mnie zranili, budzą antypatię, to nawet jeśli trudno ci się do nich uśmiechnąć, zdobyć się na dobry czyn, to pomódl się w intencji tego człowieka - dodał. - Nie zapominajmy o otwartości między duszpasterzami - otwórzmy się na wszystkich parafian - a wiernymi. Spróbujmy zorganizować w kwietniu spotkanie z parafialną radą duszpasterską, z parafialnym zespołem Caritas. Zastanówmy się jak parafialną wspólnotę otworzyć lepiej a to na ludzi zobojętniałych, a to na ludzi w potrzebie. Zwłaszcza na młode pokolenie. Otwórzmy dom, w którym mieszkamy, nasze plebanie. Niech to będzie dom zapraszający.

- Te sześć kroków ma nas doprowadzić w grudniu do rozpoczęcia obchodów Jubileuszowego Roku Odkupienia 2025 - dodaje ks. Chyla. - Kościół opolski chce się do tego wydarzenia przygotować, stając się wspólnotą otwartą, życzliwą, serdeczną poprzez zbliżenie się do Pana Boga i do drugiego człowieka. Jeśli duszpasterze i wierni naprawdę te kroki podejmą, będziemy się mogli cieszyć z odnowy Kościoła.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

[PILNE] Jak naprawić Kościół? Bp Andrzej Czaja przedstawił program sześciu konkretnych kroków
Komentarze (22)
MZ
~murarz z cegłami
15 maja 2024, 11:20
Jak to możliwe , że zaistniała potrzeba NAPRAWY KOŚCIOŁA ? Co takiego się stało ,że się "coś się POPSUŁO" ? Ale jako mogło "COŚ" samo się "popsuć" ? Jak ODWAŻNIE powiedział nie bawiąc się w dziecinne "mataczenie" Ks. Prof. Chrostowski : "Kościół został ZWIEDZIONY. " Kościół czyli KTO ? Przecież nie "owieczki" / nie wierni tylko PASTERZE włącznie z Bp. Czają ! A teraz CO ? Kto ma naprawiać ten "NOWY kościoł" ? Jak to możliwe , że Pasterze dali się ZWIEŚĆ ? Dlaczego "COŚ" NAPRAWIAĆ ? Przecież od tej NAJWAŻNIEJSZEJ NAPRAWY (w 1962r-1965 ) Papieżom "Z" ( zmiany, reformatorom, posoborowym) towarzyszył stale Duch Święty określany jako duch reform , duch ZMIANY , duch rozłamu a nawet jak obecnie głosi kard. Ryś i p.F1 > DUCH OPORU wobec Ducha Świętego. )
E3
edoro 333
14 kwietnia 2024, 19:14
Dobra diagnoza problemów, trudności to podstawa, gdy chcemy coś naprawić. Tu diagnoza wydaje mi się dość powierzchowna.
S.
~Szczecinianka .
14 kwietnia 2024, 14:23
A może tak panowie biskupi: rachunek sumienia, żal za grzechy, pokuta i postanowienie poprawy, zadośćuczynienie, przebaczenie i pojednanie.
HM
~Henryk Mazur
14 kwietnia 2024, 13:11
Z tego co czytam to nie są konkretne kroki tylko życzeniowe postulaty. Prostota i otwartość: co to za konkret?
MS
~Małgorzata S
14 kwietnia 2024, 10:38
Jeśli naprawdę chcecie poprawić kościół to wrocie do Biblii gdzie jest napisane jak Jezus Chrystus mówi do apostołów idźcie i słuszcie ludziom a u nas w kościele jest na odwrót To biskupi chcą żeby im wierni służyli!!!!
AT
~A T
14 kwietnia 2024, 02:32
Póki co brzmi to dość abstrakcyjnie. Mimo, że nie ma tu nic drażlwego, już zbiegli się adwokaci "świętej tradycji" fasadowej. Jak Biskup dobrze to zrealizuje, unikając ostatnich nowinek i mydlenia, to będziemy mieli studium, że tak to nazwę, Ewangelii Stosowanej.
KP
Kasia Praska
13 kwietnia 2024, 21:56
Szkoda, że nic nie mówi o pogłębianiu wiary w Boga, o pogłębieniu formacji chrześcijańskiej, o ewangelizacji wśród ludzi ochrzczonych, o nawiązaniu żywej relacji z Bogiem, o wartości wchodzenia do wspólnot chrześcijańskich i życia czystą nauką katolicką. Mówi jedynie tak, jakby Kościół był jedynie jakąś świecką organizacją mającą na celu bycie dla siebie uprzejmym
MS
~Małgorzata S
13 kwietnia 2024, 17:26
Słuchać ludzi którzy nie klaskaja Wam a patrzą szeroko otwartymi oczami.I trzeba usłyszeć słowa krytyki a nie udawać że wszystko jest ok
E3
edoro 333
13 kwietnia 2024, 16:47
No niech biskup próbuje.. choć nie wiem naprawdę, jak by to miało uzdrowić kościół
LH
~Leon Hedwig
13 kwietnia 2024, 23:34
a zależy wogóle panu na tym? Sądząc po wielu pana wypowiedziach - to nie
WG
~Witold Gedymin
13 kwietnia 2024, 11:34
W programie brakuje pierwszego i najważniejszego: szczerego rachunku sumienia i nawrócenia. A są sprawy i grzechy naprawdę ciężkie, że polski Kościół, polscy biskupi boją się nawet o nich pomyśleć.
BK
~Bronisław Kaczkowski
13 kwietnia 2024, 11:10
Jednym z punktów powinno być dokładnie to samo, co było w czasie reformy Cluny i potrydenckiej - wprowadzenie i kontrola obowiązku posłuszeństwa księży parafialnych biskupom. Obecnie wielu księży parafialnych ma gdzieś, co nakazuje ich przełożony, uważają się za wszechwładnych w parafii którą przecież tylko administrują, oraz są święcie przekonani że biskup nie ma absolutnie żadnych sposobów na ich zdyscyplinowanie. Każdy robi co mu się tylko podoba i mówi: "No przecież Kościół nie opiera się na dyscyplinie tylko na zaufaniu i Kościół nie ma też żadnych narzędzi aby dyscyplinę egzekwować."
TN
~Tadek Niedźwiadek
13 kwietnia 2024, 02:21
Naiwne i śmieszne....
KJ
~Krystyna Jasnosz
12 kwietnia 2024, 19:21
Tak się dzieje w najmłodszej parafii opolskiej - u Oblatów
PN
~Piotr Nowacki
12 kwietnia 2024, 15:56
Piękna inicjatywa, życzę Biskupowi powrotu do zdrowia.
HZ
~Handys Z Namysłowa
12 kwietnia 2024, 15:12
W diecezji opolskiej już dawno księża nie biorą pieniędzy na kolędzie.Stawki za mszę śluby i pogrzeby też da znośne.Jakos reszta Polski nie bierze z tego przykładu.
TM
~Tomek Mazurek
12 kwietnia 2024, 16:52
Co to znaczy znośna stawka za mszę? 10-20 zł?
SW
~Swen Widlobrody
12 kwietnia 2024, 19:09
W diecezji opolskiej już prawie nie ma księży. Biskup łączy po 3-4 parafie
JB
~Józef b Styczeń
12 kwietnia 2024, 22:47
Za to kuria podnosi stawki księżom i parafiom na siebie.. Nie ważne skąd ważne by płacili
TM
~Tomek Mazurek
13 kwietnia 2024, 09:34
Nie dziwię się, że nie ma księży. Nikt nie lubi być permanentnie opluwany. Podobny problem z nauczycielami... Coraz więcej wakatów.
HZ
~Hanys Z Namyslowa
13 kwietnia 2024, 14:06
Szanowny Panie Jozefie, za darmo to nawet ojciec nie bije, tak mowilismy na Slasku Opolskim, Polacy chca wszystko za darmo.
HZ
~Hanys Z Namyslowa
13 kwietnia 2024, 16:58
Dziekuje Ci Deonie ze moge cos jeszcze napisac, napisac co mysle,Bog Ci zaplac.