Płock: Msza św. za zmarłych w Hospicjum Płockim
Kilkuset wiernych wzięło wczoraj udział w dorocznej Mszy św. w intencji osób dorosłych i dzieci, zmarłych w placówkach Hospicjum Płockiego pw. św. Urszuli Ledóchowskiej.
Mszy św. w kościele parafii św. Stanisława Kostki w Płocku przewodniczył ks. Zbigniew Cichewicz, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Miszewku Strzałkowskim koło Płocka. W kazaniu zwrócił uwagę, że ludzie stają się coraz mniej wrażliwi na sprawy Boga i religii: każdego roku o 1 procent spada liczba osób uczestniczących w niedzielnych Mszach św., poza tym tylko 5 procent bierzmowanej młodzieży po przyjęciu sakramentu nadal chodzi do kościoła.
- Z takiego świata przyszliśmy dziś do kościoła. Zdajemy sobie sprawę, że szpitale i hospicja stały się bramami do nieba, do wieczności. Dzięki nim z tego trudnego świata jeszcze wiele ludzi może pójść do nieba czy do czyśćca. Są w stanie się jeszcze zbawić - dzięki pomocy najbliższych, posłudze kapłańskiej, wrażliwości lekarzy i pielęgniarek. Na ostatnim etapie swojego życia mogą jeszcze zapragnąć Boga i zostać zbawieni - stwierdził duszpasterz.
Zwrócił też uwagę, aby dnia 1 listopada nie przeżywać w smutku, lecz w radości, ponieważ wielu bliskich zmarłych - "już osiągnęło niebo".
W okolicznościowej Mszy św. wzięło udział kilkuset wiernych: płocczan oraz mieszkańców podpłockich parafii. Obecny był ks. Krzysztof Szuliński, kapelan Hospicjum Płockiego, który koncelebrował Mszę św.
Tomasz Korga, prezes Stowarzyszenia Hospicyjno-Paliatywnego "Hospicjum Płockie" pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Płocku podziękował wiernym za udział w Mszach św. hospicyjnych od 15 lat i za wspieranie Hospicjum Płockiego od 31 lat. Przypomniał, że trwa rozbudowa placówki, co wiąże się z potrzebami materialnymi. Poprosił też wszystkich przyjaciół Hospicjum Płockiego o modlitwę w intencji dzieł hospicyjnych.
Oprawę liturgiczną Mszy św. zapewnili wolontariusze hospicyjni. O część muzyczną zadbała rodzina państwa Magierskich z Płocka. Ponadto podczas Mszy św. zebrano tacę, która została przeznaczona na potrzeby Hospicjum Płockiego.
Hospicjum Płockie pw. św. Urszuli Ledóchowskiej prowadzi: Hospicjum Stacjonarne (dla osób w stanach terminalnych) przy ul. Piłsudskiego 37, Hospicjum Domowe dla dorosłych, Hospicjum Domowe dla dzieci oraz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla dorosłych. Zapewnia chorym szeroki zakres usług medycznych, pielęgniarskich, socjalnych, psychicznych i duchowych. Pacjenci i ich rodziny mogą także skorzystać z porad Zespołu Konsultacyjno-Terapeutycznego. Hospicjum Płockie działa 31 lat.
Skomentuj artykuł