Płock: Msza w intencji T. Mazowieckiego
Mszę św. o wieczny spokój duszy dla Tadeusza Mazowieckiego, premiera pierwszego niekomunistycznego rządu, sprawowano dziś w bazylice katedralnej w Płocku. Przewodniczył jej ks. Szczepan Bugaj, dyrektor Caritas Diecezji Płockiej, bowiem modlono się także za zmarłych w Hospicjum, prowadzonym przez Caritas. W liturgii licznie uczestniczyły rodziny byłych podopiecznych tej placówki.
Homilię wygłosił ks. kanonik Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej. Przypomniał, że śp. Tadeusz Mazowiecki urodził się w Płocku i został Honorowym Obywatelem Miasta Płocka. Wspomniał także jedyne osobiste spotkanie z byłym premierem rządu RP.
"To były początki mojego kapłaństwa, pracowałem wówczas w Muzeum Diecezjalnym. Tadeusz Mazowiecki, będąc w Płocku, spotkał się z księdzem profesorem, któremu przed laty służył do Mszy św. Zaraz po wojnie, gdy katedra była zniszczona, Msze św. były sprawowane w kinie Przedwiośnie. Tam właśnie był ministrantem młody Tadeusz", mówił ks. Cegłowski.
W swoim kazaniu mówił też, że jednymi z "najbardziej rozświetlonych duchowo miejsc", są hospicja. Tam jest natężenie modlitwy tych, którzy cierpią: "Człowiek chory jest często ogołocony ze wszystkiego, fizycznie i psychicznie. Zdarza się, że gdy znajduje się w beznadziejnej sytuacji, nie stać go na modlitwę. Jednak Bóg się tym nie zraża, nie brzydzi, bo On nie brzydzi się także naszym grzechem, otwiera nam furtkę na wyjście z grzechu. Gdyby nie wiara w Boga, trudno byłoby przeżyć śmierć bliskich. Śmierć, to wędrówka w górę, do życia, które mamy zapewnione przez Chrystusa", podkreślał proboszcz parafii katedralnej.
Ks. Szczepan Bugaj, dyrektor Caritas DP podczas Eucharystii mówił, że podopieczni Hospicjum odeszli, by "żyć inaczej". Dziękował wszystkim pracownikom tej placówki, za oddanie, które towarzyszy ich pracy. Dziękował także rodzinom za obecność na dorocznej Mszy św., sprawowanej w intencji wszystkich tych, którzy odeszli do wieczności w Hospicjach Caritas - domowym i stacjonarnym.
Mszę św. w katedrze poprzedziło odczytanie w tzw. wypominkach nazwisk osób, które w minionych latach zmarły w Hospicjum Caritas DP. W Liturgii Słowa uczestniczyli bliscy osób zmarłych w Hospicjum. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił Płocki Chór Katedralny "Pueri et Puellae Cantores Plocenses", pod dyrekcją Anny Bramskiej.
Caritas Diecezji Płockiej w 2011 roku obchodziło 20-lecie istnienia. Hospicjum Caritas powstało 12 lat temu. Świadczona w nim opieka odbywa się w ramach Centrum Charytatywno-Opiekuńczego im. bł. abpa A.J. Nowowiejskiego. Chorzy mają zapewnioną opiekę stacjonarną przy ul. Sienkiewicza 54 oraz w domach (w ramach centrum hospicyjno-paliatywnego). Prowadzona jest też długoterminowa opieka pielęgniarska.
Skomentuj artykuł