Płock: Płomienie Pamięci o Zagładzie

Płock: Płomienie Pamięci o Zagładzie
(fot. shutterstock.com)
5 lat temu
KAI / ml

Świece w oknie, będące wyrazem pamięci o ofiarach Holokaustu, zapłonęły 27 stycznia w oknach płockich domów z okazji XI Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście.

O modlitwie za ofiary Zagłady zapewnił Gołdę Tencer, przewodniczącą Fundacji Shalom bp Piotr Libera.
Przedsięwzięcie pod nazwą "Płomień Pamięci" odbyło się z inicjatywy Fundacji Shalom, której przewodniczy Gołda Tencer. W liście adresowanym do bp. Piotra Libery zaprosiła wszystkich diecezjan do obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście i zapalenia świecy w oknie, na znak solidarności z Żydami skazanymi na zagładę.
- Dzień Pamięci jest dniem nadziei i modlitw oraz wołaniem o równouprawnienie wszystkich ludzi do wolności i pokoju. To ważna chwila zadumy, wzywająca do zastanowienia nad bolesną przeszłością, z której można wyciągnąć wnioski na przyszłość. Solidaryzujemy się z tymi, którym leży na sercu pokój i wolność wszystkich ludzi, i w ten sposób chcemy uczcić naszą wspólną, polsko-żydowską historię - napisała Gołda Tencer.
Wyrazem solidarności Płocka z narodem żydowskim są także doroczne obchody Dnia Judaizmu. W tym roku odbył się on w Wyższym Seminarium Duchownym. Modlitwie za naród żydowski przewodniczył ks. prof. Ireneusz Mroczkowski, członek Stowarzyszenia "Synagoga Płocka", a homilię wygłosił ks. Jarosław Kwiatkowski, odpowiedzialny za Dzieło Biblijne w diecezji.
Przed II wojną światową mieszkało w Płocku około 10 tys. Żydów, stanowili około 1/3 mieszkańców miasta. Posiadali m.in. dwie synagogi, 34 domy modlitwy, szpital, dom sierot, szkołę Talmud-Tora, Żydowskie Koedukacyjne Gimnazjum Humanistyczne, mykwę, rzeźnię drobiu, dom przedpogrzebowy. W 1940 r. hitlerowcy utworzyli getto, potem Żydzi trafili do obozu w Działdowie i do gett w Generalnej Guberni, gdzie niemal wszyscy zginęli. Po wojnie powróciło do Płocka około 300 Żydów.
W 2013 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Synagoga Płocka w budynku tzw. Małej Synagogi przy ul. Kwiatka 7 powstało Muzeum Żydów Mazowieckich: multimedialna placówka, umożliwiająca poszukiwanie śladów płockich Żydów, wyposażona w infokioski z przewodnikami, z salą służącą celom kulturalnym. Placówka jest oddziałem Muzeum Mazowieckiego w Płocku, prowadzi aktywną działalność kulturalno-społeczną.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Płock: Płomienie Pamięci o Zagładzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.