"Po wizycie u Franciszka jesteśmy umocnieni"

(fot. Wikimedia Commons)
KAI / mm

Po wizycie ad limina Apostolorum jesteśmy umocnieni w wierze, patrząc na papieża Franciszka, który pokazał nam, jak unikać przeciętności - podkreślił abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, podsumowując swój udział w wizycie polskich biskupów w Watykanie.

Abp Gądecki zaznaczył, że spotkanie z papieżem 1 lutego trwało ok. 1,5 godziny i było żywym dialogiem. "Ojciec Święty nawiązał do wstępu prymasa Józefa Kowalczyka, zaznaczając, ze materializm praktyczny obserwowany również w Polsce prowadzi do konsumpcjonizmu, a w konsekwencji do osłabienia wiary wśród wiernych". Metropolita poznański dodał, że "papież pytał o stan duchowieństwa w Polsce, o katechizację dzieci i młodzieży i życie sakramentalne".

Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski powiedział, że podczas spotkania z papieżem Franciszkiem poprosił go o wcześniejsze przekazywanie tematów programu duszpasterskiego Kościoła, ponieważ w Polsce prace nad nim są prowadzone już w styczniu. "Ojciec Święty obiecał zająć się tą sprawą, a już następnego dnia dowiedziałem się, że papież przekazał moją prośbę do Kongregacji" - mówił metropolita poznański. Podkreślił, że podziękował papieżowi za "tak szybkie przychylenie się do prośby płynącej z Poznania".

Abp Gądecki dodał, że podczas pobytu w Watykanie mieszkał w Domu św. Marty, gdzie na co dzień mieszka papież Franciszek. Przyznał, że rozmawiał z Ojcem Świętym po jednym z posiłków. "Postrzegam papieża jako człowieka głębokiej wiary i mistycznego odniesienia do tajemnicy Eucharystii" - stwierdził abp Gądecki.

DEON.PL POLECA


Metropolita poznański podkreślił też, że biskupi poznańscy 6 lutego odprawili Mszę św. przy grobie bł. Jana XXIII, "dobrego papieża". "Chcieliśmy w ten sposób zaznaczyć, że oprócz kanonizacji bł. Jana Pawła II niebawem będziemy przeżywać kanonizację Jana XXIII" - zaznaczył abp Gądecki.

Wiceprzewodniczący KEP zwrócił uwagę, że wizyta polskich biskupów w Watykanie przebiegała w radosnym duchu. Wyraził nadzieję, że przyniesie ona pozytywne rezultaty w archidiecezji poznańskiej i w całym Kościele katolickim w Polsce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Po wizycie u Franciszka jesteśmy umocnieni"
Komentarze (3)
Paweł Tatrocki
10 lutego 2014, 09:42
Papież pokazał jak być nieprzeciętnym. To dobrze. Niemniej zbliżają się czasy, że trzeba będzie być silniejszym od szatana a nawet od całego piekła. I to będzie dopiero prawdziwa nieprzeciętność. Należy wypracowywać metody, które pozwolą osiągnąć takie stopnie świętości. Zwykły człowiek, nawet święty będzie kończył z kulą w głowie lub będzie zamęczony tak jak w Syrii lub innych krajach islamskich. Tak więc, aby Kościół fizycznie przetrwał trzeba być silniejszym od szatana, co w konsekwencji prowadzi do bezgrzesznego życia na wzór Chrystusa i Maryi. Będzie to mogło być zrealizowane dzięki przylgnięciu do Ducha Świętego i życiem Jego darami, charyzmatami i owocami. Zatem bez tego rodzaju świętości trwanie Kościoła będzie zagrożone, chyba, że Bóg będzie zsyłał kary na grzeszną ludzkość, których srogość w cudowny sposób zmusi ludzi do powrotu do Boga. A jak wiemy z Apokalipsy ludzkość się nie nawróci pod wpływem kar. Zatem trzeba szukać innych środków misyjnych, aby ludzie zrozumieli, że wybór piekła to żaden wybór.
J
James
10 lutego 2014, 09:11
Warto byłoby przedstawić wypowiedź samego przewodniczącego KEP. Tego mi tutaj od początku brakuje.
mm
9 lutego 2014, 21:26
AMEN!