Poczta Polska i Poczta Watykańska zaprezentowały wspólny znaczek z Mikołajem Kopernikiem

Poczta Polska i Poczta Watykańska zaprezentowały wspólny znaczek z Mikołajem Kopernikiem
Fot. MARIUSZ PRUSACZYK / depositphotos.com
PAP / tk

Poczta Polska i Poczta Watykańska zaprezentowały w poniedziałek wspólny znaczek wyemitowany z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. - Tą emisją chcemy upamiętnić szczególną postać człowieka wielu talentów, który zrewolucjonizował świat - powiedział prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski.

W prezentacji znaczka, która odbyła się w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie, wzięli udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, metropolita warmiński abp Józef Górzyński, biskup toruński Wiesław Śmigiel, biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski, prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski i rektor Akademii Katolickiej w Warszawie ks. prof. Krzysztof Pawlina.

DEON.PL POLECA
- Chciałbym podkreślić bardzo dobrą współpracę między Nuncjaturą Apostolską a Pocztą Polską. Podczas sześciu lat mojego pobytu w Warszawie chciałbym wspomnieć wspólną emisję znaczków na 100-lecie stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską, wspólną emisję na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II. W przygotowaniu są jeszcze dwie emisje: z okazji 10. rocznicy pontyfikatu papieża Franciszka i 100. rocznicy obecności jako sekretarza nuncjatury w Warszawie ks. Giovanniego Battisty Montiniego, przyszłego papieża Pawła VI - podkreślił abp Pennacchio.

Przypomniał, że niebawem "ze smutkiem opuści drogą mu polską ziemię", by podjąć obowiązki rektora Papieskiej Akademii Kościelnej. - Zabiorę ze sobą wiele pięknych wspomnień tej misji. Będę ze sobą wiózł piękne arkusze filatelistyczne różnych emisji Poczty Polskiej. Wiedzcie, że macie we mnie dobrego przyjaciela - zastrzegł.

DEON.PL POLECA

Prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski zapewnił, że współpraca z nuncjaturą, rozpoczęta wiele lat temu, będzie kontynuowana. - Mikołaj Kopernik kojarzy nam się jedynie z astronomią, ale był człowiekiem wielu talentów i wielu profesji. Był lekarzem, prawnikiem, ekonomistą, był duchownym i kanonikiem. Jest to człowiek, który zrewolucjonizował świat. Dzięki swojemu dziełu „O obrotach sfer niebieskich” doprowadził do jednego z największych odkryć w dziejach. Dzisiaj, tą naszą emisją, chcemy upamiętnić tę szczególną postać - zaznaczył.

Przypomniał, że Poczta Polska już w styczniu 2023 r. wyemitowała pierwszy znaczek z wizerunkiem Mikołaja Kopernika z jego epitafium we Fromborku a w lutym - kopertę z nadrukowanym wizerunkiem domu Mikołaja Kopernika. - Zwieńczeniem tej triady poświęconej wybitnemu astronomowi jest ten znaczek, który przedstawia obraz Jana Matejki pt. „Astronom Mikołaj Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” - wyjaśnił.

Jak wyjaśnił, w ten sposób w 2023 r. Poczta Polska chciała uhonorować również Jana Matejkę w związku z przypadającą właśnie 180. rocznicę urodzin malarza i 130. rocznicę jego śmierci. - Dokonaliśmy połączenia, by dwóch wielkich Polaków zaprezentować w jednej emisji filatelistycznej - powiedział Falkowski.

Zdaniem ks. prof. Pawliny, postać Kopernika ma pouczyć dzisiejszych uczonych, że nauka ma być interdyscyplinarna. - Wszechświat jest większy, niż nam się wydaje, dlatego dróg do jego poznania jest wiele i metod też. Trzeba mieć pokorę wobec tajemnicy, którą odkrywamy - zastrzegł.

Podkreślił, że jako ksiądz codziennie staje wobec tajemnicy realnej obecności Boga w sakramencie Eucharystii. - Jako teolog w swoim laboratorium wiary sprawuję mszę św. i nie widzę wprost Boga. Ale wiem i wierzę, że On jest. Myślicie, że to łatwe dla mnie wierzyć, że On jest pod postacią chleba i wina? Co przeżywają ci, którzy rozbijają cząstki atomu, dochodząc do tajemnicy (...)? My wszyscy wtedy milczymy wobec tajemnicy - mówił.

- Dzięki temu, że Kopernik był człowiekiem wielkich horyzontów, znalazł język do opisania tajemnicy. A dzięki temu, że był duchownym rozumiał, co to znaczy wielka tajemnica. Uczony, który klęczy przed Stwórcą. Rozum i wiara. Teologia i matematyka. Filozofia i astronomia. Jakiej nauki potrzebuje dzisiaj świat, aby umieć obchodzić się z tajemnicą? Pokornej, interdyscyplinarnej i odważnej - ocenił.

Do projektu graficznego znaczka wykorzystano dzieło Jana Matejki pt. "Astronom Mikołaj Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" pochodzące z 1873 r., przedstawiające Kopernika w trakcie obserwacji nieba z jego prywatnej wieży, znajdującej się na wzgórzu katedralnym we Fromborku.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Janowska, Grzegorz Jankowicz, Michał Sowiński

Na jaką zmianę czeka świat?

Autorzy przepytują Martína Caparrósa, Bogdana de Barbaro, Jacka Dukaja i wiele innych autorytetów. Czy będziemy nieśmiertelni? Czy na naszych oczach rodzi się nowa kasta uprzywilejowanych? A może rozwój cywilizacji przerwie...

Skomentuj artykuł

Poczta Polska i Poczta Watykańska zaprezentowały wspólny znaczek z Mikołajem Kopernikiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.