Pielgrzymki 2022. Kajakami na prawosławne święto w Supraślu

Pielgrzymki 2022. Kajakami na prawosławne święto w Supraślu
Fot. PAP/Artur Reszko
PAP/ kb

32 osoby wypłynęły w poniedziałek rano z Gródka (Podlaskie) w kajakowej pielgrzymce na prawosławne uroczystości Ikony Matki Boskiej w Supraślu. Spływ rzeką to nawiązanie do historycznego przekazu o powstaniu tego klasztoru. Na miejsce pątnicy dotrą we wtorek.

Po modlitwie w gródeckiej cerkwi, na rzekę zwodowanych zostało 16 dwuosobowych kajaków. Organizatorzy pielgrzymki oceniają, że cały zaplanowany odcinek (drugiego dnia ze startem w Nowosiółkach) powinien być spławny, bo poziom wody jest wysoki i nie ma utrudnień, takich jak roślinność, czy np. wystające konary drzew. Pytani o aspekt nie tylko religijny, ale i fizyczny takiej pielgrzymki jej uczestnicy przyznają, że wiele zależy właśnie od poziomu wody i od pogody.

Prawosławna pielgrzymka do Supraśla

Przypadające 10 sierpnia Święto Supraskiej Ikony Matki Boskiej, na które zdążają pielgrzymi, jest jednym z najważniejszych w monasterze, należącym do głównych ośrodków prawosławnego życia monastycznego w Polsce. Podobną rangę mają jeszcze: Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny i święto Ewangelisty Jana Teologa.

Pielgrzymka kajakowa z Gródka (w ubiegłym roku jednodniowa, rozpoczynająca się nie w Gródku, a w Nowosiółkach) organizowana jest po raz jedenasty, we współpracy m.in. Bractwa Młodzieży Prawosławnej i gródeckiej prawosławnej parafii. Na taki pomysł wpadło kilka osób, którym zależało zarówno na nawiązaniu do historii założenia monasteru, jak też na pokazaniu bezpośredniego połączenia Gródka i Supraśla drogą wodną.

Według kronik klasztornych monaster w Supraślu założyli bowiem mnisi, którzy przybyli właśnie z Gródka. Pierwotnie to tam był klasztor założony przez mnichów kijowskich. Przekaz historyczny mówi, że szukając jednak bardziej ustronnego miejsca, puścili oni w dół rzeki Supraśl drewniany krzyż. Zatrzymał się on w miejscu znanym wtedy jako Suchy Bród – tam powstał obecny supraski klasztor, którego historia ma ponad 500 lat.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Częstochowa jest domem Matki Polaków – Czarnej Madonny. Jak dobrze go znamy?

Tysiące cudownych uzdrowień, pielgrzymi z najdalszych zakątków świata i legendy, które rozpalają wyobraźnię milionów wierzących.

Czy klasztor w Częstochowie nawiedził sam Mesjasz? Kto...

Skomentuj artykuł

Pielgrzymki 2022. Kajakami na prawosławne święto w Supraślu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.