Pokój jest możliwy, nie ulegajmy rezygnacji wobec wojny - Franciszek na Anioł Pański

Modlitwa Anioł Pański (13 XI 2022) - fot. PAP/EPA/Riccardo Antimiani
PAP / pzk

"Pokój jest możliwy, nie ulegajmy rezygnacji wobec wojny" - powiedział papież Franciszek w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański w niedzielę w Watykanie. Ponownie wezwał do bliskości z Ukrainą.

Zwracając się do 30 tys. osób przybyłych na plac Świętego Piotra papież powiedział: "Pozostajemy blisko z naszymi braćmi i siostrami na udręczonej Ukrainie, solidarni poprzez modlitwę i konkretne gesty solidarności". "Pokój jest możliwy, nie ulegajmy rezygnacji wobec wojny" - dodał.

Nawiązując do konferencji klimatycznej COP27 w Egipcie Franciszek zaapelował o "odważne" kroki naprzód, w ślad za porozumieniem paryskim.

DEON.PL POLECA

Modlitwa Anioł Pański (12 XI 2022) - fot. PAP/EPA/Riccardo AntimianiW rozważaniach poprzedzających modlitwę papież zachęcał do wytrwałości w czynieniu dobra. Przytoczył słowa Fiodora Dostojewskiego: "Miłujcie człowieka i w grzechu jego, albowiem to jest podobieństwo Bożej miłości i szczyt miłości na ziemi".

Tłumaczył, że wytrwałość to "budowanie dobra każdego dnia", także wtedy, gdy otaczająca rzeczywistość nakłania do czegoś innego. Podał jeden z przykładów takiego myślenia mówiąc: "Widzę tylu cwaniaków, którzy wykorzystują sytuacje, omijają przepisy i ja też przestaję ich przestrzegać, trwać w sprawiedliwości i praworządności". Jak zaznaczył, Jezus wskazuje, że jeśli wytrwamy, "nie mamy się obawiać, nawet w smutnych i złych wydarzeniach życia".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pokój jest możliwy, nie ulegajmy rezygnacji wobec wojny - Franciszek na Anioł Pański
Komentarze (1)
AS
~Antoni Szwed
13 listopada 2022, 18:38
"Przytoczył słowa Fiodora Dostojewskiego: "Miłujcie człowieka i w grzechu jego, albowiem to jest podobieństwo Bożej miłości i szczyt miłości na ziemi"". W "Braciach Karamazow" jest taka scena, w której powszechnie szanowany, świątobliwy starzec Zosima klęka przed z gruntu zepsutym, złym człowiekiem Fiodorem Karamazow i nisko mu się kłania. Pytanie: czy jest rzeczą słuszną oddawanie czci człowiekowi i grzechowi jego, zwłaszcza gdy ten grzech jest wielki i widoczny dla wszystkich? Chyba jednak NIE!. Człowiek tak, jego grzech nie. W tym przykładzie Dostojewski głosi zafałszowane chrześcijaństwo, oddające pokłon złu. Jeśli Franciszek tak bardzo inspiruje się Dostojewskim, to może podziwia wielkiego pisarza, którym Rosjanin niewątpliwie był, ale jednocześnie podpisuje się pod fałszywym chrześcijaństwem tego pisarza. To też skłania do zastanowienia nad formacją teologiczną i etyczną samego Franciszka...