Pokolenie Benedykta XVI - ŚDM w Madrycie

Pokolenie Benedykta XVI - ŚDM w Madrycie
(fot. Grzegorz Gałązka)
KAI / psd

Prawie dwumilionowa rzesza młodych na Mszy św. i czuwaniu modlitewnym, setki tysięcy na Drodze Krzyżowej i spotkaniach z Benedyktem XVI, katechezy, oblegana od rana do nocy Strefa Pojednania i tłumnie odwiedzane Targi Powołaniowe, koncerty, wystawy - złożyły się na 26. Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie. Jego obchody odbyły się w dniach 16-21 sierpnia br. Była to 20. podróż zagraniczna obecnego papieża i trzecia jego wizyta w Hiszpanii. Hasłem ŚDM były słowa: "Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze".

Pod znakiem bł. Jana Pawła II

DEON.PL POLECA




26. ŚDM rozpoczął się pod znakiem bł. Jana Pawła II. Mszy św. inaugurującej spotkanie na placu Cibeles przewodniczył arcybiskup Madrytu, kard. Antonio María Rouco Varela. Uczestniczyło w niej 100 tys. młodych z całego świata. Liturgię sprawowano według formularza o bł. Janie Pawle II, a przy ołtarzu znajdowały się jego relikwie, przywiezione przez kard. Stanisława Dziwisza. Kard. Rouco przypomniał, że Światowe Dni Młodzieży "są nieodłączne" od bł. Jana Pawła II. "Mówię wam o niezapomnianym, czczonym i umiłowanym Janie Pawle II. Papieżu młodzieży!" - stwierdził hierarcha.

 Głos zabrał także kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. To właśnie ta watykańska dykasteria, z ramienia Stolicy Apostolskiej, jest organizatorem ŚDM. Polski purpurat podkreślił, że młodzi przyjechali do stolicy Hiszpanii, aby całemu światu - a w szczególności Europie, która wydaje się być bardzo zagubiona - głośno powiedzieć niezachwiane "tak"! "Tak, wiara jest możliwa" - przekonywał kardynał. Wskazując na osobę bł. Jana Pawła II powiedział, że papież Polak powrócił do młodych ludzi, których tak bardzo kochał i który był równie kochanym przez młodych. "Powrócił jako błogosławiony patron i jako opiekun, któremu możecie zaufać. Wrócił jako przyjaciel - wymagający przyjaciel, jak lubił siebie nazywać. Przybył, by raz jeszcze z uczuciem zwrócić się do was: nie lękajcie się! Wybierzcie w waszym życiu Chrystusa i posiądźcie cenną perłę Ewangelii, za która warto dać wszystko" - zachęcał kard. Ryłko. Jego przemówienie wielokrotnie przerywały gromkie oklaski młodzieży, a zgromadzeni krzyczeli: "To jest młodzież papieża".

Wielkim zainteresowaniem uczestników ŚDM cieszyły się katechezy, głoszone przez kardynałów i biskupów z całego świata. Młodzież gromadziła się w 250 parafiach. Na przedpołudniowe spotkania w 30 językach składały się zwykle śpiewy, katechezy biskupa, świadectwa oraz Eucharystia. Wśród katechistów było 7 polskich biskupów, którzy spotykali się z kilkunastoma tysiącami Polaków przybyłych to stolicy Hiszpanii. Jedno ze spotkań poprowadził kard. Kazimierz Nycz. Krajowy duszpasterz młodzieży, bp Henryk Tomasik powiedział, że katechezy były "pięknym świadectwem wiary, pięknym doświadczeniem Kościoła, młodego Kościoła, w którym jest dużo nadziei".

 Przez cały czas w parku Retiro "czynna" była Strefa Pojednania na którą składało się 200 konfesjonałów w kształcie żagla łodzi. W czasie ŚDM 3 tys. księży (w 50 językach) wyspowiadało 40 tys. młodych. Po raz pierwszy w historii ŚDM spowiednikiem był sam papież. Rano 20 sierpnia w jednym z konfesjonałów zasiadł Benedykt XVI i przez 30 minut wyspowiadał dwie dziewczyny i dwóch chłopców.

 Równocześnie w parku Retiro trwały targi powołaniowe. Składało się na nie prawie 70 stoisk różnych zgromadzeń, wspólnot i instytucji kościelnych. Młodzież mogła porozmawiać o życiowym powołaniu z kapłanami, siostrami zakonnymi i z osobami świeckimi. Niektóre zgromadzenia przygotowały prawdziwe instalacje artystyczne. W pasażu poustawiane były maszyny do szycia czy rowery mające symbolizować zaangażowanie misyjne.

Spotkanie z rodziną królewską i politykami

  Drugi dzień papieskiej wizyty przebiegał po znakiem oficjalnych spotkań z królem i jego rodziną oraz z premierem hiszpańskiego rządu José Luisem Rodríguezem Zapatero. Rodzina królewska przyjęła papieża w prywatnej rezydencji - pałacu Zarzuela. Spotkanie miało charakter kurtuazyjny. Benedykt XVI został przyjęty z protokołem należnym głowie państwa. Na schodach pałacu przywitała go para królewską. Papież podziękował za serdeczne powitanie oraz docenił współpracę z władzami i społeczeństwem przy organizacji ŚDM. Dzieci i wnuki królewskiej pary przygotowały dla papieża osobiście namalowane obrazki. Ojciec Święty ofiarował królowi mozaikę zatytułowaną "Wizyta w Pałacu Hiszpańskim". Dzień później papież spotkał się z Mariano Rajoyem, przewodniczącym opozycyjnej Partii Ludowej.

Ewangeliczny radykalizm

Ostatnim punktem sobotniego programu było wieczorne czuwanie na wojskowym lotnisku Cuatro Vientos. Rozpoczęło się ono z półgodzinnym opóźnieniem. Na Benedykta XVI czekało tam ok. półtora miliona ludzi. Papieża przywitało dwoje przedstawicieli młodzieży. W krótkich słowach podziękowali oni papieżowi za obecność wśród nich. "Jako Następca Piotra przybyłeś, aby umocnić nas w wierze swoim nauczaniem. Dziękujemy Ci za twoją hojność i miłość do nas" - mówił jeden z młodych. W trakcie czuwania dokonano uroczystej intronizacji krzyża ŚDM. Na ołtarz wniosła go grupa 10 młodych ludzi, po dwóch z każdego kontynentu. Krzyż ustawiony został tuż obok ikony ŚDM - Matki Bożej z Dzieciątkiem - i otoczony świecami. Następnie pięcioro młodych ludzi podeszło do papieża, by zadać mu pytania, m.in. kim naprawdę jest Jezus Chrystus, w jaki sposób odpowiada tym, którzy go szukają, jaki jest sens cierpienia człowieka, jaka jest wartość małżeństwa we współczesnym społeczeństwie, i jak być dobrym chrześcijaninem na co dzień.

 Gdy papież rozpoczął odczytywanie przemówienia rozpętała się burza i musiał je przerwać. Zamiast chronić się przed opadami młodzi śpiewali, wiwatowali na cześć papieża, machając jednocześnie flagami. Po około kwadransie deszcz na tyle osłabł, że Benedykt XVI mógł ponownie zwrócić się do młodych. Po hiszpańsku podziękował im za radość i wytrzymałość. "Nasza siła jest większa od deszczu. Dziękuję. Razem z deszczem Pan zsyła nam wiele błogosławieństw. Także w tym jesteście przykładem" - powiedział Benedykt XVI. W niewygłoszonej części przemówienia, opartej na pytaniach, jakie skierowali do niego uczestnicy ŚDM na początku czuwania, papież wezwał młodych: "Drodzy przyjaciele, niech żadne nieszczęście was nie paraliżuje! Nie lękajcie się świata ani przyszłości, ani swej słabości. Pan pozwolił wam żyć w tej chwili dziejowej, aby dzięki waszej wierze nadal rozbrzmiewało Jego Imię na całej ziemi".

 Na zakończenie czuwania odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Na specjalnym podnośniku wyjechała monumentalna 500-letnia monstrancja z katedry w Toledo. Benedykt XVI, wraz z młodzieżą, przez kilka minut modlił się w ciszy, po czym odmówił modlitwę, w której zawierzył młodzież Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem, zmierzającego do zakrystii Ojca Świętego otoczyło kilkudziesięciu młodych, którzy trzymali papieża za ręce i starali się zamienić z nim kilka słów. Benedykt XVI pożegnał się ze zgromadzonymi życząc im dobrej nocy. Nad lotniskiem rozpoczął się wówczas wspaniały pokaz sztucznych ogni, na co młodzi reagowali z niesłabnącym entuzjazmem.

Prawie 2 mln mln osób uczestniczyło w sprawowanej 21 sierpnia przez Benedykta XVI na Cuatro Vientos Mszy św. kończącej obchody 26. ŚDM. Gdy papież pojawił się na miejscu celebry, młodzi przywitali go z ogromnym entuzjazmem. Nad rzeszami ludzi pozdrawiających papieża powiewało tysiące flag. Po dotarciu do ołtarza Ojciec Święty został powitany przez króla Jana Karola oraz królową Zofię. Wraz z papieżem Eucharystię koncelebrowało kilkanaście tysięcy kapłanów, w tym ok. 800 kardynałów i biskupów. Ojciec Święty przypomniał, że wiara nie jest wynikiem wysiłku ludzkiego umysłu, lecz raczej darem Boga. Benedykt XVI przypomniał, że pójście za Jezusem w wierze oznacza także kroczenie z Nim w komunii Kościoła. Prosił młodzież, aby dawała świadectwo wiary w najróżniejszych środowiskach, "nawet tam, gdzie się ją odrzuca lub gdzie panuje obojętność". "Nie zatrzymujcie więc Chrystusa dla siebie! Przekazujcie innym radość waszej wiary!" - zaapelował Benedykt XVI i dodał: "Świat potrzebuje świadectwa waszej wiary, z pewnością potrzebuje Boga".

 Na zakończenie liturgii do Ojca Świętego zwrócił się kard. Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Zwrócił uwagę, że obecni na Cuatro Vientos to młodzież papieża. "Ci młodzi ludzie zawsze znajdują w Twojej osobie prawdziwego ojca, który ich kocha, a także nauczyciela wiary. Jesteś przewodnikiem, któremu oni mogą zawierzyć i ty uczysz ich, aby nigdy nie utracili z pola widzenia tego, co jest najważniejsze, a to jest przecież Bóg, który ukazuje się poprzez swojego Syna, Jezusa, który stał się człowiekiem dla naszego zbawienia" - mówił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Kardynał dziękował także bł. Janowi Pawłowi II, za dar ŚDM, które mają już ponad 25-letnią historię.

Hiszpania pokazała swoje wielkie możliwości organizacyjne, ale także głębię swej duszy głęboko religijnej i katolickiej - powiedział Benedykt XVI żegnając się z uczestnikami ŚDM i Hiszpanią.
 Na lotnisku papieża żegnała para królewska. Jan Karol I zauważył, że młodzi chcą budować świat lepszy, bardziej sprawiedliwszy, solidarny, jeśli chodzi o takie kwestie jak ochrona środowiska naturalnego, czy stosowanie praw człowieka, wolność. "Budowa tego świata potrzebuje dialogu pomiędzy wszystkimi, aby uzyskać zgodę i pokonać kryzys i czekające wyzwania" - mówił monarcha. Na zakończenie podziękował papieżowi za wizytę i nadzieję, jaką zostawił wśród młodzieży. "Dziękuję z serca za twoją miłość i przyjaźń" - powiedział król.

 "Modlę się za hiszpańską młodzież. Jestem przekonany, że ożywiana wiarą w Chrystusa, da z siebie to, co najlepsze, aby ten wielki kraj potrafił sprostać wyzwaniom chwili obecnej i nadal zmierzał drogą zgody, solidarności, sprawiedliwości i wolności" - powiedział opuszczając Hiszpanię Benedykt XVI.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pokolenie Benedykta XVI - ŚDM w Madrycie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.