Pokonał pieszo 22 km w intencji diecezjan. Biskup zawierzył ich Maryi

Pokonał pieszo 22 km w intencji diecezjan. Biskup zawierzył ich Maryi
Fot. Diecezja Płocka / Facebook
KAI / Facebook / pk

Biskup płocki Piotr Libera i jego biskup pomocniczy Mirosław Milewski zawierzyli diecezję płocką Matce Bożej Bolesnej.

"Udzielaj nam cierpliwości, byśmy czas rozłąki z ołtarzami wykorzystali na jeszcze większe ukochanie Jezusa Eucharystycznego. Pokrzep tych, którzy korzystają z aktu żalu doskonałego i Komunii duchowej, aby wytrwali w dobru" - modlili się przed słynącą łaskami Pietą Oborską, w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach w diecezji płockiej.

Biskupi z Płocka modlili się przed cudowną Figurą Matki Bożej Bolesnej, która od czterech wieków strzeże Pojezierza Dobrzyńskiego, diecezji płockiej i Ojczyzny.

"Przynosimy Ci pytania tak wielu ludzi, dlaczego cierpienie spotkało nas w czasie, gdy nic nie wskazywało na to, że moglibyśmy być chorzy? Przynosimy troski rodziców, którzy z niepokojem myślą o zajęciach szkolnych, egzaminach, maturach, swoich dzieci. Składamy Ci obawy pracowników i pracodawców, rolników, przedsiębiorców, sklepikarzy. Ich dusze przenika miecz bolesnych myśli o niepewnej przyszłości rodzin. Przytul ich, Królowo rodzin, do swojego troskliwego serca" - prosił bp Piotr Libera.

DEON.PL POLECA

Pielgrzymi (Bp Piotr i Ks. Grzegorz) dotarli do oborskiego sanktuarium nawiedzając po drodze kościół w Chrostkowie. Bp...

Opublikowany przez Diecezja Płocka Wtorek, 31 marca 2020

Bp Libera zaniósł do Maryi samotność odbywających kwarantannę, którzy wyczekują wzroku bliskich i przyjaciół; którzy z powodu pandemii umierają w ogromnej samotności, "ukrzyżowani na szpitalnych łóżkach", nie mogąc ręki przebitej gwoździami choroby i zakażenia podać swoim bliskim; także tysiące gasnących oczu, które zamyka "nieokiełznany dotąd żniwiarz".

"Przynosimy Ci wiele pytań, łez, tęsknot i wątpliwości kapłanów, wiernych, którzy w samotności będą przeżywać dni Wielkiego Tygodnia, Świętego Triduum Paschalnego i Paschy. Składamy Ci, Maryjo, nasze tegoroczne Groby Pańskie, które przemówią do nas prostotą i wielką ciszą. Proś Ducha Świętego, by dał nam przyjąć, że tak trzeba, aby gdy przyjdzie czas, zmartwychwstać do nowego życia. Przytul nas, Królowo Polski, do swojego troskliwego serca" - wezwał biskup.

Bp Libera zapewnił Matkę Bożą o duchowej obecności przed nią wszystkich diecezjan, świeckich, duchownych i konsekrowanych. Poprosił, aby była dla nich "Salus populi Masoviae" - zdrowiem i zbawieniem ludu mazowieckiego.

Natomiast bp Mirosław Milewski powierzył Maryi troski i cierpienia pracowników służby zdrowia, służb sanitarnych, pielęgniarek, salowych, pracowników laboratoriów i farmaceutów. Wielu z nich przez ostatnie tygodnie jest odłączonych od swoich bliskich i rodzin, oddając się całkowicie pacjentom z powodu szerzącej się choroby.

"Zostawiamy Ci, Maryjo, pytania i cierpienie tak wielu Twoich dzieci, którzy tęsknią za sakramentami świętymi, za Komunią eucharystyczną i modlitwą wspólnotową w świątyniach. Udzielaj nam cierpliwości, byśmy ten czas rozłąki z ołtarzami wykorzystali na jeszcze większe ukochanie Jezusa Eucharystycznego. Pokrzep tych, którzy korzystają z aktu żalu doskonałego i Komunii duchowej, aby wytrwali w dobru" - bp Milewski prosił Matkę Bożą Oborską.

Zawierzył Jej wszystkich, którzy z powodu wielkiej liczby chorych stają przed pytaniami nieobojętnymi, dramatycznymi: komu przyłączyć respirator i uratować ciało, a czyje ciało zostawić bez tchnienia. Prosił również za tych, którzy "lekceważą ten czas, nie zdając sobie sprawy, jak wiele cierpienia może przysporzyć ciałom wielu chorych i ich rodzinom nieprzestrzeganie przyjętych zasad bezpieczeństwa".

Bp Piotr Libera dotarł do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach w pielgrzymce. Wyruszył do niego pieszo z Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Skępem, wraz z ks. Grzegorzem Zakrzewskim, pracownikiem wydziału katechetycznego płockiej Kurii. Pątnicy pokonali około 22 km.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach w diecezji płockiej, z łaskami słynącą Pietą Oborską z XIV w., ma swoje początki w XVII w. Rzeźbę tę, już wsławioną cudami, przywieźli ze sobą bydgoscy karmelici. Cudowna Figura ocalała w czasie najazdów szwedzkich. W 1761 r. zanotowano i udokumentowano 78 nadzwyczajnych łask i cudów za Jej przyczyną.

Pieta Oborska - skromna, niewielka figurka wyrzeźbiona w lipowym drewnie, trwała wśród modlącego się ludu aż do wybuchu wojny w 1939 r. Ukryto ją przed hitlerowcami zamykając w drewnianej skrzyni w jednej z miejscowych katakumb. Następnie, z obawy przed jej odkryciem, skrzynię z Pietą zakopano pod budynkiem gospodarczym.

W maju 1945 r. Pieta przeszła pierwszą, a w 1971 roku drugą konserwację. Madonna wróciła na swoje dawne miejsce w niszy głównego ołtarza kościoła. 18 lipca 1976 r. na placu przed sanktuarium kard. Stefan Wyszyński, wraz z bp. Bogdanem Sikorskim i bp. Janem Wosińskim, ozdobił figurę Matki Bożej Bolesnej papieskimi koronami.

Obory są dziś znanym w kraju sanktuarium, do stóp Matki Bożej Bolesnej spieszą mieszkańcy Ziemi Dobrzyńskiej, Warmii, Kujaw, Ziemi Chełmińskiej i Michałowskiej oraz Pomorza. 3 maja 1982 r. wiernym pielgrzymującym do Matki Boskiej w Oborach swojego błogosławieństwa udzielił papież Jan Paweł II.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Jordan Śliwiński OFMCap

Ksiądz Józef Tischner powiedział kiedyś, że nie lubi się spowiadać. To chyba powszechne doświadczenie, bowiem nikt z nas nie lubi opowiadać o własnych grzechach i słabościach. Wyznanie grzechów czyni Sakrament Pojednania najtrudniejszym spomiędzy wszystkich spotkań...

Skomentuj artykuł

Pokonał pieszo 22 km w intencji diecezjan. Biskup zawierzył ich Maryi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.