Polacy przywiązani do tradycji wielkanocnych
Polacy są bardzo przywiązani do tradycji wielkanocnych i wielkopostnych. Dla 93 proc. Wielkanoc kojarzy się ze święceniem pokarmów, 91 proc. przestrzega postu w Wielki Piątek, a 68 proc. bierze udział w obchodach Triduum Paschalnego - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.
Z badania CBOS wynika, że Polacy są przywiązani do tradycji wielkopostnych i wielkanocnych. Niemal dla wszystkich (93 proc.) Wielkanoc kojarzy się ze święceniem pokarmów i dzieleniem jajkiem z najbliższymi. Równie powszechne jest przestrzeganie postu w Wielki Piątek (91 proc.) i Środę Popielcową (89 proc.).
Zdecydowana większość badanych deklaruje ponadto, że w ich domach święci się palemki w Niedzielę Palmową (85 proc.) i nie wyobraża sobie świąt bez wypieków tradycyjnych, wielkanocnych ciast (81 proc.) oraz bez tzw. śmigusa-dyngusa (80 proc.).
Ponad dwie trzecie respondentów deklaruje, że w ich domach zachowuje się zwyczaj odwiedzania Grobu Pańskiego w Wielki Piątek lub Sobotę (79 proc.), przystępuje do spowiedzi wielkanocnej (77 proc.), posypuje głowę popiołem w Środę Popielcową (75 proc.), maluje pisanki (75 proc.), bierze udział w rekolekcjach wielkopostnych (70 proc.), rezurekcji (69 proc.) oraz obchodach Triduum Paschalnego (68 proc.).
Mniej więcej dwie trzecie (67 proc.) twierdzi, że w ich rodzinach kultywuje się zwyczaj wysyłania kartek świątecznych, a trzy piąte, że obdarowuje się dzieci upominkami (62 proc.) i uczestniczy w nabożeństwach Drogi Krzyżowej lub Gorzkich Żalów (60 proc.).
Autorzy badania podkreślają, że od 14 lat, czyli od czasu kiedy CBOS pyta o tradycje związane z Wielkim Postem i świętami wielkanocnymi, nie odnotowano znaczących zmian w sposobie ich obchodzenia. - Jedynie zwyczaj wysyłania kartek świątecznych zdecydowanie słabnie. Jeszcze pod koniec lat dziewięćdziesiątych był on niemal powszechny, obecnie tylko w dwóch na trzy rodziny został zachowany - wyjaśnia w komentarzu do badania Katarzyna Kowalczuk z CBOS.
Badanie CBOS przeprowadzono w dniach 8-14 marca na 1015-osobowej próbie losowej dorosłych Polaków.
Skomentuj artykuł