Polacy rzadko w polonijnych duszpasterstwach

Polacy rzadko w polonijnych duszpasterstwach
Sklep polski na Milwaukee Avenue, w Chicago. (fot. Marta Sehn)
PAP / wm

Tylko 10 proc. Polaków za granicą ma kontakt z polskojęzycznym duszpasterstwem - mówił we wtorek podczas konferencji "Jan Paweł II wobec migrantów" delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wojciech Polak.

W międzynarodowej konferencji zorganizowanej w poznańskim Domu Generalnym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej wzięli udział naukowcy z wielu ośrodków akademickich w Polsce, a także przedstawiciele polonijnych duszpasterstw z kilkunastu krajów świata.

Jak powiedział PAP organizator konferencji, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego w Poznaniu ks. Wiesław Wójcik, celem wydarzenia była dyskusja nad nauczaniem Jana Pawła II kierowanego do ludzi w drodze. Począwszy od 1985 roku kierował on specjalne orędzia na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy do Kościoła i świata.

- Dla papieża każdorazowe słowo orędzia było okazją, by wyrazić zatroskanie i niepokój o miliony osób ogarniętych migracją, a także przekazać im słowa solidarności - powiedział ks. Wójcik.

DEON.PL POLECA

Bp Wojciech Polak podkreślił, że papieskie przesłanie jest aktualne również dziś. - To, co jest najistotniejsze w tym pozostawionym przez Jana Pawła II przesłaniu do migrantów to upominanie, by poza granicami ojczyzny nie tracili wiary. By nie skupiali się tylko na języku, korzeniach, dziedzictwie, choć to jest ważne, ale by ich fundamentem, busolą była właśnie wiara - stwierdził.

Zaznaczył, że Polacy żyjący za granicą mogą włączyć się w życie religijne w innym kraju nawet, jeśli nie ma tam polskich księży i mszy po polsku. - Zawsze tłumaczyłem naszym rodakom za granicą, że nie przychodzą na pustą ziemię, że jest tam Kościół, który żyje, który też ma swoją historię. Nawet jeśli język jest barierą, to łączy nas wspólna wiara - stwierdził.

Przyznał, że problemem jest stosunkowo mała liczba Polaków uczestniczących w życiu religijnym za granicą. Jak stwierdził, statystycznie tylko ok. 10 proc. migrantów ma kontakt z polskojęzycznym duszpasterstwem. - To jest także wyzwanie dla naszego duszpasterstwa, byśmy byli bardziej misyjni. Byśmy także poprzez ludzi świeckich apostołowali, zachęcali innych do odkrywania wiary, swojego zaufania Chrystusowi - powiedział.

Do Poznania na konferencję zaproszeni zostali rektorzy i przedstawiciele polskich misji katolickich m.in. z Francji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Luksemburga, Szwecji, Ukrainy, Belgii, USA i Brazylii.

Specjalny list do uczestników konferencji skierował przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących abp Antonio Maria Veglio. Napisał w nim m.in., że Jan Pawła II "pragnął, by Kościół był tam, gdzie są migranci, by dzielił z nimi radości i nadzieje, jak również smutek i ból migracji. Pomoc humanitarna i solidarność, działania społeczne, (...) kształcenie i formacja chrześcijańska stanowią część posługi Kościoła pośród ludzi w drodze".

Według organizatorów konferencji szacuje się, że liczba migrantów i uchodźców na świecie wynosi ponad 200 mln osób. Poza granicami Polski przebywa np. około 18-20 milionów Polaków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Polacy rzadko w polonijnych duszpasterstwach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.